Jak wyleczyć zapalenie spojówek u psa?

Jak wyleczyć zapalenie spojówek u psa?

Zapalenie spojówek to dolegliwość, która często dotyka naszych czworonogów. Niestety zwykle nie zauważamy pierwszych niepokojących objawów, co może doprowadzić do przewlekłego zapalenia i dopiero wtedy zgłaszamy się z naszym pupilem do weterynarza. Przekonaj się, jak rozpoznać zapalenie spojówek u psa i wykryj objawy jak najwcześniej.

Objawy zapalenia spojówek u psa

Chorobom oczu zazwyczaj towarzyszy ból i nieprzyjemne dolegliwości, dlatego nasz pupil może stać się mniej aktywny. Jeśli pies jest wycofany, a w dodatku często pociera łapą okolicę oczu, należy szybko zgłosić się do weterynarza. Do najczęstszych objawów zapalenia spojówek należą:

  • sączący się płyn z oczu, tworzenie się grudek
  • obrzęk i przekrwienie spojówek
  • świąd oczu objawiający się częstym drapaniem okolicy oczu
  • rumień i wyłysienie okolicy oczu
  • mrużenie oczu spowodowane bólem

Przyczynami pojawienia się zapalenia spojówek są najczęściej alergie oraz infekcje wywołane przez pasożyty, grzyby lub wirusy, w tym nosówka. Zapalenie spojówki u psa może być również spowodowane nieprawidłową budową anatomiczną powiek lub rzęs.

Choroba może być też skutkiem niedrożności dróg łzowych oraz dolegliwości wywołanych przez kurz czy piasek. Zapalenie spojówek jest często reakcją na stosowane leki.

Jak leczyć zapalenie spojówki u psa?

Przed podjęciem leczenia należy ustalić przyczynę pojawienia się stanu zapalnego. Jeśli zapalenie wynika z nieprawidłowej budowy anatomicznej, niezbędna jest chirurgiczna korekcja powiek. Natomiast jeśli przyczyną jest obecność ciała obcego, należy niezwłocznie je usunąć i uzupełnić film łzowy. Weterynarz przepisuje wtedy krople do oczu dla psa na zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek u psa może być też spowodowane bakteriami lub niedrożnością przewodów nosowo-łzowych – wtedy skuteczny będzie antybiotyk. Lekarze stosują również kortykosteroidy, które podaje się w przypadku alergicznego zapalenia spojówek.

Czym przemywać oczy?

Poza podawaniem leków musimy pamiętać o regularnym usuwaniu wysięku, który może doprowadzić do zapalenia okolicy skóry lub nawet sklejenia powiek. By temu zapobiec, należy przemywać oczy specjalnymi środkami czyszczącymi, które dodatkowo wspomagają działanie leków.

Oczy psa możemy przemywać wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub esencją z rumianku albo świetlika lekarskiego. Dobrym rozwiązaniem jest przykładanie ciepłych okładów na powieki.

Jak długo trwa zapalenie spojówek u psa?

Czas leczenia zależy od konkretnego przypadku i trwa zazwyczaj około 2 tygodni, ale objawy powinny ustąpić już po kilku dniach od aplikacji leku. W skutecznym leczeniu zapalenia oka u psa istotne są szybka wizyta w lecznicy dla zwierząt oraz postawienie diagnozy, a także regularne podawanie leków i przemywanie oczu psa.

Oceń artykuł (4)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz