Materiał Partnera

Jak wykształcenie wpływa na znalezienie dobrej pracy?

Jak wykształcenie wpływa na znalezienie dobrej pracy?

Wykształcenie a dobra praca - czy istnieje związek między tymi pojęciami? To pytanie stawiają sobie nie tylko maturzyści, którzy zaraz będą podchodzić do najważniejszego egzaminu w życiu młodego człowieka. Również osoby dorosłe, które z różnych względów nie mogły spróbować swoich sił w zaliczeniu testu dojrzałości, a później kontynuować kształcenia, zastanawiają się nad tą kwestią. Chociaż zdaniem wielu wykształcenie nie podnosi naszej wartości na rynku pracy, postaramy się przekonać, że jest zupełnie odwrotnie.

 Wykształcenie jest kluczem do sukcesu

Wiele osób twierdzących, że wykształcenie nic nie daje, przytacza przykłady pedagogów, socjologów czy magistrów kulturoznawstwa, nie mogących znaleźć stanowiska, które będzie odpowiadać ich przygotowaniu. To prawda, absolwenci studiów humanistycznych nawet

z tytułem magistra mogą mieć trudności z zatrudnieniem, ponieważ uczelnie są dzisiaj ogólnodostępne. Każdy, kto chce się uczyć, dostaje taką szansę. Natomiast problemy ze znalezieniem pracy wynikają raczej z obranego kierunku, niż z samej nieprzydatności nauki. Zapotrzebowanie na absolwentów szkół zawodowych jest dużo większe. Dlatego należy zastanowić się, co chcemy robić i wybrać naukę konkretnego zawodu.

Jeżeli nie chcemy rezygnować z wykształcenia na studiach wyższych, wcale nie musimy dawać za wygraną i zmieniać swój plan na życie. Powinniśmy jednak sprawdzić rynek pracy i zorientować się, jakich specjalistów obecnie brakuje? Wybierajmy mądrze - jeśli tylko mamy ku temu umiejętności, możemy podjąć kształcenie na lekarza, maklera giełdowego czy prawnika. Musimy jedynie mieć pomysł na życie i starać się wykreować w głowie swoją przyszłość. Wiele osób w wieku 18 lat nie jest w stanie podjąć takiej decyzji. Czasami wybierają pracę i związane z nią pieniądze, a dopiero później zaczynają poważniej myśleć o swoich wyborach. Chcą zdać maturę i znaleźć zatrudnienie na lepszym stanowisku. Edukacja osób dorosłych i pracujących jest możliwa w szkołach dla dorosłych.

 Na naukę nigdy nie jest za późno

Uważasz, że mając 30/40/50 lat, jest już za późno na naukę? Wcale nie, niektórzy dopiero w dorosłym życiu zauważają konsekwencje podjętych decyzji i chcą powrócić do szkolnych ław. 

Szkoły dla dorosłych dają taką możliwość, oferując zarówno profesjonalne kursy maturalne, jak też kwalifikacyjne kursy zawodowe. Nauka może się odbywać w trybie zaocznym albo stacjonarnym - komentuje nasz ekspert ze Szkoły dla dorosłych w Warszawie.

Najważniejsze jest przygotowanie do egzaminu maturalnego. Często obawiamy się, że już nie damy rady, że wolniej przyswajamy wiedzę i nie poradzimy sobie z testami, które zastąpiły stary egzamin. Wcale tak nie jest. Doświadczona kadra jest w stanie przygotować każdego ucznia, pod warunkiem jego aktywnego uczestnictwa w zajęciach i chęci zdobywania nowych informacji. Dorośli kursanci wielokrotnie mogą liczyć również na pomoc pedagoga, psychologa oraz doradcy zawodowego, który podpowie, jaki obrać kierunek rozwoju swojej kariery i dalszego kształcenia. Wykształcenie jest bardzo ważne, pozwala rozwijać się w ogólnym znaczeniu, poznawać nowych ludzi i znaleźć lepszą pracę. W niektórych przypadkach bez odpowiedniego potwierdzenia kwalifikacji nie można uzyskać awansu. Pamiętajmy jednak, żeby nie uczyć się dla otrzymania dyplomu, ale kształcić się dla siebie. Wówczas efekty nauki będą najlepsze.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz