Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystać młóto browarniane w rolnictwie i ogrodnictwie?

Jak wykorzystać młóto browarniane w rolnictwie i ogrodnictwie?

Obecnie rynek pełen jest preparatów mających zapewnić szybki i ponadprzeciętny wzrost upraw. Warto jednak zwrócić uwagę, że produkty te powinny być nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne, a także zdrowe. Wykorzystując młóto browarniane w rolnictwie możliwe jest użyźnienie gleby, dostarczenie roślinom wszystkich niezbędnych substancji i zwiększenie plonów. Dlaczego młóto jest tak skuteczne? 

Jaki jest skład młóta browarnianego?

Młótem browarnianym nazywany jest odpadowy produkt powstający podczas procesu produkcji piwa w kadzi fermentacyjnej. Składa się z nierozpuszczalnych w wodzie składników zacieru: kiełków, osadu z łusek, drobin słodu – zwykle jęczmiennego, ale możliwe jest także pozyskiwanie młóta z pszenicy, ryżu czy kukurydzy. Młóto browarniane lub inaczej wysłodziny browarniane to bogactwo składników odżywczych. Zawierają bardzo dużą ilość białka oraz nawet 10% tłuszczy. Ponadto pełne są aminokwasów i witamin, szczególnie B1, B2, B4, B5, A oraz E. Chociaż młóto browarniane wykorzystywane jest głównie jako dodatek paszowy dla zwierząt hodowlanych, jego wyjątkowe zalety dostrzegli również plantatorzy i hobbystyczni hodowcy niektórych gatunków roślin. Warto jednak pamiętać, że doskonałe właściwości zawiera jedynie odpowiednio przechowywane młóto. W Polsce 70% produkcji wysłodzin ma miejsce wiosną i latem. Należy mieć świadomość, że świeże młóto bardzo szybko się psuje. Skutecznym sposobem na przedłużenie jego świeżości, a tym samym wyeliminowanie rozwoju pleśni i niepożądanych grzybów jest obniżenie zawartości wody do 13%. 

Młóto browarniane a hodowanie roślin

Wysłodziny sprawdzają się przede wszystkim w plantacjach żurawiny, borówek amerykańskich oraz kwiatów, takich jak: magnolie, wrzosy czy hortensje. Okazuje się, że wyżej wymieniony rośliny do dobrego wzrostu potrzebują gleby o kwaśnym odczynie, a ten z powodzeniem można uzyskać właśnie dzięki wykorzystaniu młóta. Ponadto wysłodziny browarniane zawierają wapń, magnez, fosfor, chlor i potas, a także mikroelementy, takie jak: cynk, mangan, molibden, jod i miedź. Stosując młóto jako nawóz w uprawach czy ogrodach możliwe jest dostarczenie roślinom wszystkich niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju mikro- i makroelementów. Dodatkowo wysłodziny znacząco poprawiają jakość gleby i wzbogacają ją o składniki mineralne i istotne dla rozwoju roślinności pierwiastki. 

Jak korzystać z młóta browarnianego?

Młóto zawiera również bardzo duże ilości azotu, co oznacza, że najlepiej zmieszać je z suchymi odpadami węglowymi, do których należą: tektura, ziemia, gałązki czy liście. Ponadto wysłodziny można kompostować, tworząc nawóz o wyjątkowo cennych właściwościach. Pojemnik takiego kompostu można przechowywać nawet na balkonie, chociaż najlepiej wykorzystać w tym celu nieużywany fragment posesji – w ziemi umieścić wysłodziny browarniane wraz z pozostałymi składnikami kompostu i zasypać ziemią. Sprzedażą wysokiej jakości wysłodzin browarnianych zajmuje się firma DOMINO. Specjaliści informują także o możliwości wykorzystywania niewielkiej ilości zmieszanych z glebą wysłodzin browarnianych bezpośrednio na grządkach. Należy jednak pamiętać, że sposób ten dotyczy jedynie młóta mokrego. 

Gdzie jeszcze można wykorzystać młóto browarniane?

Okazuje się, że dokarmianie zwierząt hodowlanych oraz uprawa roślin i kwiatów to nie jedyne sposoby na efektywne wykorzystanie wysłodzin browarnianych. Młóto ze względu na bogactwo składników odżywczych doskonale sprawdza się jako podłoże do hodowli grzybów jadalnych. Wszystko ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość celulozy, która jest głównym składnikiem pożywki dla rosnących grzybów. Ogromna ilość białka sprawdza się szczególnie w hodowli boczniaków, pieczarek, jak również grzybów leczniczych: lwiej grzywy oraz shiitake. Warto zwrócić także uwagę na temperaturę warzenia piwa – pozwala to na pasteryzowanie nasion zbóż, a w efekcie uniemożliwienie rozwoju niepożądanych grzybów, takich jak pleśń. 

Co ważne, podłoże do hodowli grzybów jadalnych to nie tylko młóto. Okazuje się, że najlepszy wzrost grzybni zaobserwowano na podłożu składającym się w 68% z wypełniacza, najlepiej trocin bukowych, 20% otrębów pszennych, 10% wysłodzin browarnianych oraz z dwuprocentowym dodatkiem węglanu wapnia. Ważną rolę dla odpowiedniego wzrostu grzybów bez wątpienia odgrywa podłoże, jednak nie należy zapominać o zachowaniu optymalnych warunków. Przez pierwsze dni w hodowli powinna panować temperatura wynosząca 20-25 stopni Celsjusza, następnie można obniżyć ją do 14-18 stopni. W hodowli grzybów nieistotne jest światło, ale utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża jest niezwykle ważne.

Opracowanie:
Wieprz, Żywiecka 95
tel. 33 860 08 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz