Artykuł sponsorowany

Jak wykonywana jest obróbka skrawaniem metali?

Jak wykonywana jest obróbka skrawaniem metali?

Obróbka skrawaniem metali obejmuje szereg procesów, dzięki którym następuje zmiana wymiarów i gramatury oraz właściwości danego elementu. W tym celu wykorzystywane są najnowszej generacji narzędzia i maszyny. Specjalizujące się w tej branży firmy używają: frezarek, tokarek, wiertarek, strugarek oraz innych urządzeń. Zakłady są obecnie wyposażone w nowoczesny park maszynowy i korzystają z programów komputerowych.

Jak wygląda obróbka skrawaniem metali?

Obróbka skrawaniem metali ma na celu nadanie przedmiotom określonych kształtów. Przeprowadzana jest za pomocą obrabiarki i narzędzi, takich jak: frezarka, tokarka, wiertarka, szlifierka, strugarka. Wykorzystywane metody przez Zakład Mechaniczny Botia Ryszard Pasek zależą od potrzeb, bywają bardziej i mniej zaawansowane. Jedną z nich kształtowanie ścierne, które odbywa się za pomocą urządzeń, typu: ziarna ścierne w formie pasty, tarczy, papieru, płótna ściernego lub też ziaren luźnych. Celem procesu jest uzyskanie gładkiego i w określonym kształcie elementu czy przedmiotu. Innym rodzajem jest obróbka cieplna, która zmienia strukturę metalu przez nagrzewanie, wygrzewanie i chłodzenie do odpowiedniej temperatury. Następuje  wtedy zmiana właściwości stopu w ciekłym stanie.

Jakie metale są poddawane obróbce skrawaniem?

Obróbka skrawaniem odbywa się z wykorzystaniem różnych narzędzi, które mają inne przeznaczenie, ze względu na określoną geometrią i liczbę ostrzy. Do podstawowych metod zalicza się: toczenie, wiercenie, frezowanie i szlifowanie. W procesach wykorzystywane są niestandardowe sposoby obróbki jak: gładzenie, dłutowanie, przeciąganie, docieranie, wytaczanie i rozwiercanie. Poddawane im są: stal, metale nieżelazne (mosiądz, miedź i aluminium), żeliwo, żaroodporne superstopy (żelazo, nikiel, kobalt i tytan). Przy zastosowaniu odpowiednich procedur i wykorzystaniu nowoczesnych technologii obróbkom podlega praktycznie każdy materiał, w tym także drewno i tworzywa sztuczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz