Artykuł sponsorowany

Jak wykonać izolację akustyczną sufitu podwieszanego?

Jak wykonać izolację akustyczną sufitu podwieszanego?

Wraz z pojawieniem się nowych standardów w budownictwie oraz projektowaniu wnętrz, odchodzi się od wysokich sufitów. Można je jeszcze spotkać w starym budownictwie, na przykład w kamienicach lub starszych blokach. O ile nie chce się stworzyć antresoli, dobrze jest obniżyć, podwiesić sufit. To bardzo ekonomiczne wyjście, ponieważ, jak wiemy, ciepło "ucieka" do góry, unosi się. Dlatego przy naprawdę wysokich sufitach może się okazać, że do ogrzania pomieszczeń w zimę trzeba zużyć o wiele więcej energii niż zakładaliśmy na początku.


Kluczem są odpowiednie materiały

Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji materiałów służących do izolacji. Na początku przy wyborze odpowiedniego tworzywa trzeba zwrócić uwagę konkretnie na izolację akustyczną, bo to ona będzie nas interesowała. Może się to wydawać błahą sprawą, ale wystarczy chwila roztargnienia i zamówimy nie ten rodzaj materiału, jaki byśmy chcieli, co wygeneruje dodatkowe problemy. Do wyciszenia podwieszanego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych najlepsza będzie wełna mineralna szklana. Ofertę jej można znaleźć na stronie e-isover.pl.

Jak wykonać izolację akustyczną podwieszanego sufitu?

Do tego typu izolacji będzie potrzebna miękka wełna mineralna grubości od 5 do 12 cm. Odpowiednie wymiary dobiera się w zależności od natężenia hałasu. Płyty mocuje się do stalowego lub, rzadziej, drewnianego stelaża. W tym celu trzeba użyć specjalnych łączników i wieszaków, aby izolacja była odpowiednio zabezpieczona i nie spadła z sufitu. Co prawda taki podwieszany sufit jest bardziej problemowy w wykonaniu niż tradycyjny tynk, jednak jeśli jest odpowiednio wykonany, będzie pochłaniał uporczywe dźwięki. Nie tylko właściwie dobrana wełna gwarantuje odpowiednią izolację akustyczną. Ważna jest także sama konstrukcja sufitu oraz nawet najmniejsze detale. Stalowy sufit podwieszany, o konstrukcji w postaci dwupoziomowego rusztu krzyżowego, dzięki swojej elastyczności również sam w sobie zapobiega przenoszeniu dźwięków. Jest on jednak zalecany tylko wtedy, kiedy istnieje potrzeba znacznego obniżenia sufitu, ponieważ zajmuje bardzo dużo miejsca.


Dobrze zamontowana izolacja z wełny mineralnej szklanej nie będzie odbijała dźwięków, tworząc tak zwane pudło rezonansowe. Kiedy jej zabraknie, pustka nad sufitem będzie pełniła rolę przestrzeni, dzięki której w razie pożaru dym będzie mógł się rozprzestrzenić po całym budynku. Prócz właściwości akustycznych, izolacja posiada więc także termiczną oraz przeciwpożarową. Warto zaopatrzyć się w materiały produkowane przez Isover i wykonać akustyczny sufit. Dla podniesienia komfortu i spokoju we własnym mieszkaniu można także pomyśleć o wykończeniu pomieszczeń tak zwaną pływającą podłogą.

Oceń artykuł (4)
1.8
Komentarze
Dodaj komentarz