Artykuł sponsorowany

Jak wykonać abonenckie przyłącze światłowodowe?

Jak wykonać abonenckie przyłącze światłowodowe?

Ministerstwo Cyfryzacji planuje w ciągu trzech lat zrealizowanie planu dostępu do internetu dla każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Miałoby to być realizowane poprzez dodatkowe dofinansowania do budowy szerokopasmowych sieci, czyli między innymi światłowodu. Światłowód jest więc przyszłością, która dzieje się już dziś. Tylko jak to wszystko połączyć?

Kto wykonuje przyłącze światłowodowe?

W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja jest stosunkowo prosta. Operator przeważnie sam wprowadza światłowód do domu przyszłego abonenta internetu światłowodowego. Jest to wygodniejsze i prostsze dla obu zainteresowanych stron. W budownictwie mieszkaniowym developer ma dwa wyjścia. Pierwsze z nich jest podobne do typowej sytuacji w prywatnym gospodarstwie domowym, czyli sieć światłowodową organizuje operator ale wiąże się to z tym, że w danej infrastrukturze sieciowej dostępne będą tylko usługi jednego operatora. Developer może też podjąć decyzję o tym, że to mieszkańcy będą wybierać z kim będą chcieli zawrzeć umowę. Wtedy wykonawca inwestycji powinien wykonać przyłącze światłowodowe w taki sposób, aby każdy operator mógł zaoferować swoje usługi związane z dostępem do szybkiego internetu.

Osprzęt potrzebny do budowy przyłącza światłowodowego

Planowanie przyłącza światłowodowego należy rozpocząć od punktu, do którego operatorzy będą mogli połączyć fizycznie swoją infrastrukturę z siecią światłowodową na terenie budynku. Do celów zewnętrznych najczęściej wykorzystuje się mufę światłowodową. Mufy światłowodowe są szczelnymi skrzynkami pozwalającymi na organizację spawów światłowodowych za pomocą tzw. tacek spawów. Umieszcza się je w studzienkach kanalizacyjnych bądź słupach w zależności od wykorzystanego kabla światłowodowego do techniki podziemnej lub podwieszanej. Kolejnym kluczowym punktem jest pomieszczenie dystrybucyjne, których w zależności od obranej strategii projektowej może być wiele. W takim pomieszczeniu najczęściej potrzebne będą przełącznica światłowodowa wraz z adapterami światłowodowymi oraz pigtailami. Ze względu na niższe straty odbiciowe w instalacjach światłowodów jednomodowych stosuje się pigtaile i adaptery ze złączami SC/APC, czyli z polerowaniem czoła złącza pod kątem 8 stopni. W każdym domu i mieszkaniu z dostępem do internetu za pomocą światłowodu, punktem końcowym instalacji jest puszka abonencka lub skrzynka abonencka teletechniczna, która posiada miejsce na końcowy zapas kabla światłowodowego.

Dlaczego sieć światłowodowa, a nie miedziana?

Popularność sieci światłowodowych należy określać nie tylko w kategoriach przepustowości ale również ze względów ekonomicznych. Sieci światłowodowe stały się bardzo popularne w budownictwie mieszkaniowym i w budynkach jednorodzinnych właśnie ze względu na konkurencyjne ceny w stosunku do sieci wykonywanych na skrętce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz