Artykuł sponsorowany

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego?

Utrata zęba to jedno ze wskazań do wszczepienia implantu zębowego. Ten typ uzupełnień protetycznych cieszy się rosnącą popularnością ze względu na szereg zalet, jakie się z nim wiążą. Sam zabieg implantacji, choć wydaje się bardzo skomplikowany, nie należy do trudnych, więc nie trzeba się go zbytnio obawiać. Oddając się w ręce doświadczonego specjalisty, można być pewnym powodzenia zabiegu i doskonałego efektu estetycznego.

 

Kiedy stosuje się implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne stosowane są w celu długoterminowego uzupełnienia ubytków w uzębieniu, które spowodowane są zniszczeniem zęba przez próchnicę lub jego utratą w wyniku działania innych czynników np. urazów mechanicznych. Implanty stosowane są w celu uzupełnienia pojedynczych ubytków w uzębieniu, ubytków mnogich oraz leczenia bezzębia. W niektórych przypadkach implanty mogą być też częścią leczenia poważnych wad zgryzu. Zabieg mający na celu wszczepienie implantów zębowych uwzględnia kilka etapów, czyli:

  • badanie pacjenta w celu poznania jego problemów stomatologicznych oraz oczekiwań względem uzupełnienia protetycznego,
  • wybór odpowiedniego implantu,
  • wprowadzenie implantu w kość i zamocowanie śruby gojącej,
  • zamocowanie na nim nadbudowy protetycznej.

 

- Implanty zębowe zapewniają naturalny wygląd i wysoki komfort podczas mówienia oraz przeżuwania pokarmów. Po okresie adaptacji, czyli przyzwyczajania się pacjenta do wykonanego uzupełnienia ubytku zęba lub zębów, pacjent zapomina o tym, że w jego szczęce osadzony został implant. Prawidłowo wykonany zabieg gwarantuje długoterminowe korzystanie z nowoczesnych i trwałych uzupełnień protetycznych – wyjaśnia specjalista z firmy Royal Medical z Zabierzowa koło Krakowa.

 

Przebieg zabiegu wszczepienia implantu zębowego krok po kroku

Zanim implant zostanie osadzony w szczęce, konieczne jest dokładne poznanie budowy anatomicznej oraz stanu uzębienia pacjenta. W tym celu wykonuje się specjalistyczne badania np. tomografię komputerową, która pozwala ujawnić nieprawidłowości w budowie kości lub pozostałości korzenia utraconego zęba, które trzeba usunąć przed zabiegiem implantacji. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, to stomatolog przystępuje do jego przeprowadzenia po wcześniejszym podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Kiedy znieczulenie zacznie działać, następuje wprowadzenie wszczepu w miejsce po korzeniu utraconego zęba. Aby mogło to nastąpić, konieczne jest nacięcie dziąsła oraz przygotowanie otworu, w którym zostanie osadzony implant. Otwór zostaje wywiercony odpowiednio dobranymi do wielkości implantu narzędziami stomatologicznymi. Najczęściej stosuje się jednoetapową metodę wszczepienia implantu, która pozwala uniknąć ponownego zabiegu chirurgicznego. W przypadku metody jednoetapowej od razu montowana jest na wprowadzonym w kość implancie tzw. śruba gojąca, która nieznacznie wystaje ponad powierzchnię dziąsła. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut. Po zabiegu dziąsło jest zszywane; szwy standardowo wyjmowane są po 7-10 dniach. Po okresie niezbędnym do zrośnięcia się implantu z kością może zostać zamontowana nadbudowa protetyczna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz