Artykuł sponsorowany

Jak wygląda wycena nieruchomości?

Jak wygląda wycena nieruchomości?

Wartość nieruchomości zależy od wielu czynników, na które mało kto od razu zwraca uwagę. Przed podjęciem kroków prawnych warto przyjrzeć się im bliżej, by mieć pewność, że kupowane bądź sprzedawane mieszkanie lub dom są warte określonej sumy pieniędzy. W tym celu dobrze skorzystać z usługi wyceniania nieruchomości. Dlaczego wycenia się nieruchomości? Jak przebiega ten proces? Kto wycenia nieruchomości? 

W jakim celu wyceniane są nieruchomości? 

Z usługi wyceniania nieruchomości korzysta się nie tylko w celu poznania wartości sprzedawanego bądź kupowanego mieszkania. Często korzystają z niej instytucje użytku publicznego. Procedura przeprowadzana jest na potrzeby postępowań sądowych i skarbowych, w celu zabezpieczenia kredytów hipotecznych lub na potrzeby ubezpieczenia. Dlatego oferta skierowana jest nie tylko do osób fizycznych, ale przede wszystkim do sądów, banków, instytucji, urzędów skarbowych, miasta, gminy bądź właścicieli firm. 

Kto dokonuje wyceny nieruchomości? 

Wyceną nieruchomości zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. Na terenie Rumi takie usługi świadczy Biuro Doradców Majątkowych prowadzone przez Wojciecha Kacprzaka. Rzeczoznawca to osoba posiadająca kierunkowe wykształcenie oraz specjalne uprawnienia do przeprowadzania takich czynności. Tytuł ten podlega ochronie prawnej, a dostęp do wykonywania zawodu regulowany jest przepisami prawa. Uprawnienia nadawane są przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, a rzeczoznawca zostaje wpisany do publicznie dostępnego Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. 

Wycena nieruchomości krok po kroku

W każdym z powyższych przypadków sama procedura wygląda dosyć podobnie. Rzeczoznawca musi zwrócić uwagę na typ wycenianej nieruchomości, jej lokalizację, stan techniczny budynku, powierzchnię użytkową i funkcjonalność, ceny rynkowe mieszkań bądź domów znajdujących się w pobliżu, standard wykończenia, dostęp do komunikacji miejskiej oraz całej infrastruktury itp. Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania, konieczne będzie przygotowanie na spotkanie z rzeczoznawcą dokumentów potwierdzających prawo własności lokalu, wypis z księgi wieczystej i ewidencji gruntów oraz dokumentacji technicznej budynku. 

Po podpisaniu umowy i oględzinach nieruchomości rzeczoznawca dobiera metodę wyceny. Na czas oczekiwania na dokument potwierdzający wartość lokalu wpływa jego typ i stan prawny. Wycena nieruchomości może więc zająć kilka dni, ale czasem przedłuża się nawet do kilku tygodni.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz