Materiał Partnera

Jak wygląda wizyta na stacji kontroli pojazdów?

Jak wygląda wizyta na stacji kontroli pojazdów?

Obecnie trudno jest sobie wyobrazić życie bez samochodu. Auta ułatwiają codzienne funkcjonowanie, umożliwiają dużym firmom szybki transport produktów. Każdy samochód, niezależnie od pochodzenia, wymaga okresowych przeglądów. Zwłaszcza pierwszy przegląd rejestracyjny może być wydarzeniem wyjątkowo stresującym dla właściciela. Poniżej zamieszczamy kompleksowe informacje na temat profilu działalności stacji kontroli pojazdów.

Stacja kontroli pojazdów – co można tam załatwić?

Podstawowa stacja kontroli pojazdów jest odpowiedzialna za przeprowadzanie okresowych i dodatkowych przeglądów pojazdów różnego typu. Poza pewnymi wyjątkami na takiej stacji można przeprowadzić badania pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony. Okręgowa stacja kontroli pojazdów oferuje przeprowadzanie badań okresowych i dodatkowych wszystkich pojazdów bez wyjątku. Wykonamy tam przegląd motocykla, ciężarówki, autobusu, a nawet przegląd quada.

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu?

Przegląd rejestracyjny samochodu osobowego jest trzyetapowy. Wszystkie działania diagnostów są sztywno określone przez obowiązujące przepisy i mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas podróży. Przegląd pojazdu składa się z:

  1. Identyfikacji samochodu – na początku diagnosta identyfikuje auto. poprzez sprawdzenie zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym.
  2. Kontroli dodatkowego wyposażenia, które jest szczególnie ważne w przypadku samochodów z instalacją LPG.
  3. Oceny stanu podzespołów i układów wchodzących w skład podstawowego i obowiązkowego wyposażenia auta.

Diagności sprawdzają elementy takie jak układ kierowniczy, hamulcowy oraz wydechowy, kontrolują stan oświetlenia i jego ustawienie. Sprawdzany jest stan nadwozia, zawieszenia, stopień zużycia opon i wyposażenie w obowiązkowe elementy bezpieczeństwa, czyli trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Udając się na stację kontroli pojazdów, powinniśmy być przygotowani na to, że jeśli któryś z elementów wyposażenia nie będzie odpowiednio sprawny lub będzie go brakowało, to nie uzyskamy w dowodzie rejestracyjnym pieczątki poświadczającej dobry stan pojazdu. Kontrola silnika i ewentualnych niepożądanych wycieków oraz pomiar emisji szkodliwych substancji zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale też czystość powietrza. Jak podkreślają specjaliści z firmy Trans-Sławex, oględziny pojazdu mają na celu sprawdzenie go zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i ochrony środowiska. Prawidłowo wykonany przegląd powinien być zatem bardzo kompleksowy.

Opracowanie:
Skarżysko-Kamienna, Ignacego Mościckiego 4
tel. 601 598 485
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz