Artykuł sponsorowany

Jak wygląda sprzątanie obiektów muzealnych?

Jak wygląda sprzątanie obiektów muzealnych?

Muzeum to miejsce, którego zadaniem jest nie tylko kumulowanie eksponatów, akcesoriów i sprzętów związanych z konkretną tematyką, ale również edukowanie osób zwiedzających placówkę. Oznacza to, że przez sale przechodzi dużo osób, a pomieszczenie wymaga regularnego sprzątania. Jednak nie wystarczy tu szczotka i szufelka. Jak wygląda profesjonalne sprzątanie obiektów muzealnych?

Jak się przygotować do sprzątania?

Sale muzealne, jak każde inne pomieszczenia, wymagają regularnego czyszczenia. Jednak to, jak ono przebiega, uzależnione jest od rodzaju eksponatów, jakie się w nim znajdując. Należy mieć świadomość, że sprzątanie obiektów muzealnych lepiej zlecić firmie, która się w tym specjalizuje na przykład przedsiębiorstwu Zamek. W ten sposób można mieć pewność, że usługą zajmą się osoby z odpowiednią wiedzą oraz sprzętem i środkami.

Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy, w której szczegółowo wymieniony zostanie zakres prac i wszelkie szczegółowe informacje i życzenia, o których powinien wiedzieć personel sprzątający. Jest to istotne, gdyż należy pamiętać, że muzeum to sale wystawiennicze, ale również gabloty wykonane z różnych materiałów, pomieszczenia administracyjno-biurowe, a także otoczenie budynku. Wszystkie te przestrzenie wymagają innych metod czyszczenia i preparatów.

Sprzątanie obiektów muzealnych

Dbanie o porządek w salach muzealnych wiąże się z zamiataniem i usuwaniem kurzu z eksponatów. Jednak ich czyszczenie wymaga również wiedzy z zakresu obchodzenia się z tak drogocennymi rzeczami. Mycie drewnianej posadzki lub podłogi z kamienia (granitu czy marmuru) wymaga stosowania dostosowanych do niej preparatów i urządzeń mechanicznych. Pracownik firmy sprzątającej dostosuje środki chemiczne do powierzchni, ale również zawartości danego pomieszczenia. Nie będzie też rozpylał silnie działających preparatów w sąsiedztwie dzieł malarskich, co mogłoby je nieodwracalnie uszkodzić. Podczas sprzątania zachowane są warunki, w jakich powinny być przechowywane eksponaty, a sam proces przeprowadzany jest bardzo dokładnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz