Artykuł sponsorowany

Jak wygląda przegląd rejestracyjny auta?

Jak wygląda przegląd rejestracyjny auta?

Sprawne funkcjonowanie bez samochodu jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe. Ludzie dojeżdżają nimi do pracy czy na zakupy, a transport ciężarowy umożliwia firmom sprawne przewożenie swoich produktów. Każdy pojazd, niezależnie od jego przeznaczenia, wymaga wykonywania okresowych przeglądów rejestracyjnych. Poniżej znajdują się informacje na temat przeglądów technicznych oraz stacji kontroli pojazdów, w których można je wykonać.

Przegląd rejestracyjny – krok po kroku

Każdy prawidłowo przeprowadzony przegląd techniczny powinien składać się przynajmniej z trzech etapów:

  • oceny zgodności parametrów pojazdu z dokumentami,
  • kontroli dodatkowego wyposażenia,
  • wykonaniu przeglądu właściwego.

Na początku przeglądu rejestracyjnego diagnosta sprawdza zgodność numeru VIN z dowodem rejestracyjnym. Następuje więc identyfikacja auta pozwalająca wykluczyć to, że pojazd został skradziony lub podmieniony na inny na czas przeglądu. Kolejny etap polega na skontrolowaniu dodatkowego wyposażenia auta. Szczególnie istotne jest to w przypadku samochodów z instalacją LPG. Na końcu oceniany jest stan podzespołów i układów, które stanowią podstawowe wyposażenie auta. Jest to szczególnie ważne dla późniejszego bezpieczeństwa podczas jazdy. Diagności sprawdzają elementy takie jak układ kierowniczy, układ hamulcowy i układ wydechowy. Kontrolowane jest ustawienie oświetlenia oraz sprawność jego działania. Sprawdzany jest też stan zawieszenia czy stopień zużycia opon. Na końcu przechodzi się do kontroli silnika oraz do pomiaru emisji szkodliwych substancji, który zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także pozytywnie wpływa na ochronę środowiska przed zanieczyszczeniami.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Robert Balcerak, Bogusław Lenart Usługi Motoryzacyjne s.c., profesjonalnie przeprowadzone oględziny pojazdu będą kompleksowe. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa poruszania się po drogach, dlatego diagności przechodzą szereg szkoleń, który daje im kompetencje niezbędne do wykonywania tego zawodu.

Jak wybrać odpowiednią stację kontroli pojazdów?

Istnieją dwa typy stacji kontroli, w których możemy wykonać przegląd pojazdu: podstawowe i okręgowe. Pierwsza z nich jest odpowiedzialna za przeprowadzanie okresowych i dodatkowych przeglądów pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony. Istnieją jednak drobne wyjątki od tej reguły. Okręgowa stacja kontroli odpowiada za przeprowadzanie badań okresowych i dodatkowych we wszystkich pojazdach, bez wyjątku. Możemy więc wykonać w niej z powodzeniem zarówno przegląd motocykla, jak i autobusu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz