Artykuł sponsorowany

Jak wygląda profesjonalne malowanie elewacji?

Jak wygląda profesjonalne malowanie elewacji?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najprostszych sposobów na odświeżenie zewnętrznego wyglądu domu jest pomalowanie elewacji.  Tego rodzaje prace, chociaż z pozoru wydają się łatwe, w rzeczywistości wymagają odpowiedniego doświadczenia, a także narzędzi, bez których ciężko o pożądany efekt. Jeśli zatem inwestorom zależy na tym, aby elewacja stała się swego rodzaju wizytówką obiektu, warto powierzyć to zadanie specjalistom.

Bez przygotowań ani rusz

Zanim przystąpi się do właściwego malowania elewacji, nie obędzie się bez istotnych prac przygotowawczych. Przede wszystkim należy dokładnie ocenić jej stan techniczny, gdyż rozmaite wady na powierzchni znacznie utrudnią przebieg robót. Fachowcy często napotykają ubytki w ociepleniu, kruszącą się farbę czy drobne pęknięcia, które koniecznie trzeba naprawić. Elewacja potrzebuje również solidnego oczyszczenia z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Niekiedy przydaje się ponadto użycie środków biobójczych, kiedy to na powierzchni zagościły grzyby, glony bądź pleśń. Proces przygotowawczy obejmuje także przemyślane zabezpieczenie wszelkich elementów budynku i jego najbliższego otoczenia. Jeśli elewacja została już doprowadzona do ładu,  a teren jest odpowiednio chroniony, można przystąpić do zagruntowania podłoża, które ma na celu wyrównanie jego chłonności.

Kiedy i jak malować elewację?

Malowanie elewacji przeprowadza się w okresie wiosenno-letnim, kiedy to warunki termiczne pozwalają na szybkie schnięcie farby bez zmian jej właściwości. Zdecydowanie najlepiej, gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach 20-25, a wilgotność wynosi około 80%. W sytuacji, gdy słońce zbyt mocno nagrzewa jedną ze ścian, warto trochę odczekać, gdyż nadmierna ekspozycja może doprowadzić do uzyskania nierównomiernej kolorystyki elewacji. Jeśli chodzi o narzędzia do aplikacji farby, to wiele zależy od rodzaju powierzchni. Tradycyjne metody, wykorzystujące pędzle oraz wałki z owczej wełny dobrze sprawdzają się na gładkich elewacjach, lecz z drugiej strony są wymagające fizycznie i czasowo. Na malowanie natryskowe warto zaś postawić, gdy mamy do czynienia z porowatymi powierzchniami o wyraźnej strukturze. Jest one rozsądnym rozwiązaniem przy pracach na większym metrażu i docenia je każdy, komu zależy na prędkości i precyzji wykonania. Należy jednak pamiętać, iż decydując się na pistolet natryskowy, aplikację trzeba przeprowadzić w optymalnej odległości od ściany, co pozwoli osiągnąć jak najlepszy rezultat przy minimalnym zużyciu farby.

Jak wybrać odpowiednią farbę do malowania elewacji?

Powierzając prace malarskie fachowcom takim jak Elewacje i usługi wykończeniowe Dariusz Józiak, zyskujemy pewność, iż zastosowana farba będzie dopasowana do warunków podłoża, dzięki czemu stworzona powłoka wytrzyma długie lata bez konieczności ponownego odświeżania. Materiał ma bowiem chronić przed działaniem wody, zmiennych temperatur czy promieniowania UV, odznaczając się przy tym dużą odpornością chemiczną i mechaniczną.

Zakup farb elewacyjnych w głównej mierze jest zdeterminowany rodzajem tynku pokrywającego ściany zewnętrzne. Jako że na nowych obiektach najczęściej układa się tynki cienkowarstwowe (akrylowe, mineralne, silikonowe, silikatowe), należy zakupić farby przeznaczone właśnie na owe powierzchnie. Większe pole manewru mamy w przypadku starszych zabudowań, gdzie z reguły są tynki cementowe lub cementowo-wapienne, które można pokryć farbą elewacyjną dowolnego rodzaju. Jeśli jednak ściany pokryto podatnym na uszkodzenia tynkiem wapiennym, najlepiej postawić na farbę silikatową bądź wapienną. Z kolei w sytuacji, gdy leciwy obiekt posiada powłokę z farb elewacyjnych, specjaliści zalecają zastosowanie materiałów silikonowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz