Materiał Partnera

Jak wygląda produkcja tkanin? – Przemysł włókienniczy

Jak wygląda produkcja tkanin? – Przemysł włókienniczy

Przemysł włókienniczy w Polsce przeżywa kolejny rozkwit, a jego miejscem jest Łódzki Okręg Przemysłowy – to stamtąd pochodzą najlepszej jakości produkty: włókna, tkaniny, dzianiny. Ta gałąź przemysłu lekkiego wytwarza nie tylko odzież, ale również tkaniny obrusowe i techniczne – warto rozejrzeć się wokół, zwrócić uwagę na wszechobecność materiałów włókienniczych i docenić wkład pracowników, którzy codziennie w pocie czoła wytwarzają długie kilometry tkanin.

Tkanina czy dzianina?

Na początek warto rozszyfrować terminy: tkanina i dzianina. Tkanina powstaje dzięki połączeniu dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy oraz wątku. Z tkaniny wytwarza się najczęściej bardziej eleganckie produkty: koszule, marynarki, jeansy oraz materiały obrusowe. Dzianina jest gorsza jakościowo: powstaje z jednej nitki, która przybiera kształt oczek, tworząc prostopadłe, połączone ze sobą rzędy. Ważne przy jakości danego produktu są również sploty: płócienny, skośny, atłasowy – przy tkaninach, oraz rzędowy i kolumienkowy – przy dzianinach. Jeśli chodzi o tkaniny, można wyróżnić kilka ich typów: lniane i konopne – wykorzystywane do produkcji pościeli, obrusów, odzieży, a także będące tkaninami technicznymi; bawełniane – mające podobne zastosowanie jak lniane; wełniane i wełnopodobne – czyli produkty takie jak mundury, płaszcze, koce, szale, chustki i chusty (np. chusty do noszenia dzieci); jedwabne – pościel, bielizna, odzież, materiały dekoracyjne i tkanina obrusowa. Najnowocześniejszymi rodzajami tkanin – które są ważne w produkcji odzieży – są tkaniny bambusowe i satynowe! Świetnie sprawdzają się na różnokolorowe t-shirty, na których można umieszczać dowolny druk. Jeśli kiedykolwiek będziesz chciał rozpocząć działalność gospodarczą związaną z przemysłem odzieżowym, wybieraj tylko najlepsze materiały u sprawdzonych producentów tkanin, takich jak Olejnik s.c. z Pabianic.  Pamiętaj również o tym, że tylko tkaniny od najlepszych producentów są w taki sposób produkowane, aby nie zagrażały Twojemu zdrowiu – bez substancji wywołujących alergię.

Produkcja tkanin

Produkcja tkanin przebiega w kilku etapach. Pierwszy krok zakłada przygotowanie włókien – muszą zostać rozczesane, rozluźnione i ułożone równolegle przy pomocy takich maszyn jak zgrzeblarka, rozciągarka, łączniarka i niedoprzędzarka. Ważne jest przygotowanie osnowy (układ nici w tkaninie), musi ona zostać w odpowiedni sposób ułożona na wale osnowy krosna tkackiego – dzisiejsza technologia i najlepsi producenci dysponują skomplikowanymi, ogromnymi urządzeniami! W przemyśle wykorzystuje się obecnie krosna automatyczne i krosna bezczółenkowe. Urządzenia te w odpowiedni sposób tkają nici oraz wymieniają zerwane nici osnowy, pozwalając na nieprzerwany proces tkacki. Warto dodać, że barwienie jest odrębnym etapem działania. Produktami procesu produkcji tkanin są między innymi tkaniny kaletnicze, tkaniny techniczne, tkaniny polipropylenowe, tkaniny obrusowe, tkaniny wzorzyste, sztandarowe, bawełniane czy pod druk cyfrowy. Typów tkanin jest bardzo wiele, a każda z nich ma swoje wyjątkowe przeznaczenie. Warto pamiętać o wyborze takich produktów, które są wykonane z najlepszych rodzajów włókien. Najlepszymi są te naturalne!

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz