Jak wygląda produkcja pianki poliuretanowej?
Poliuretany są łatwymi do przetworzenia polimerami, z których można wykonać m.in. pianki, będące doskonałym materiałem uszczelniającym i izolacyjnym. Posiadają znakomite parametry termiczne oraz termoizolacyjne i są odporne na duże obciążenia, dzięki czemu są często wykorzystywane w przemyśle samochodowym, meblarskim czy tekstylnym. W niniejszym artykule przybliżamy bliżej cechy pianki poliuretanowej oraz wyjaśniamy, na czym polega jej produkcja. Zapraszamy do lektury.
Jakie właściwości posiada sztywna pianka poliuretanowa?
Zacznijmy od właściwości sztywnej pianki poliuretanowej. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o jej bardzo dobrych parametrach termicznych, które sprawiają, że jest ona odporna na temperatury w zakresie od -200°C do 135°C (współczynnik przewodzenia wynosi ok. 0,026 W/m2). Ponadto – posiada znakomite parametry termoizolacyjne oraz odporność na duże obciążenia, pleśń i grzyby. Dzięki temu pianka poliuretanowa jest wykorzystywana nie tylko jako izolacja termiczna, ale również znajduje zastosowanie w przemyśle szkutniczym i samochodowym.
W jaki sposób powstają sztywne pianki poliuretanowe?
Jak już wspominaliśmy, pianki poliuretanowe uzyskuje się z poliuretanów, czyli polimerów, które są pochodnymi kwasu węglowego. Produkcja polega na łączeniu ze sobą żywic poliuretanowych oraz utwardzaczy w wyniku spontanicznej reakcji, której towarzyszy wydzielanie ciepła i jest dodatkowo przyspieszana katalizatorami.
Efekt spieniania jest uzyskiwany poprzez dodanie do układu reakcji, przepuszczanie przez reagującą mieszaninę gazów obojętnych (np. azotu).
Należy pamiętać, że proporcje między reakcjami można kontrolować dzięki doborowi katalizatora oraz dodatkowych surowców. Decydują one dzięki temu o rozmiarach porów i własnościach powstającej pianki poliuretanowej – podsumowuje ekspert firmy JAG PPH Spółka z o.o. – renomowanego producenta pianki poliuretanowej, którego początki datuje się na 1983 rok.
Oferta firmy obejmuje produkcję i sprzedaż elastycznej pianki poliuretanowej typu T, poliuretanowej pianki wtórnie spienianej typu R, sztywnej pianki poliuretanowej typu PUR.