Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces projektowania architektoniczno-budowlanego?

Jak wygląda proces projektowania architektoniczno-budowlanego?

 Każdy obiekt budowlany, czy będzie to dom jednorodzinny, centrum handlowe czy prosta droga, zanim zostanie skonstruowany w terenie musi zostać zaprojektowany na papierze. Jak przebiega proces wykonywania projektu architektonicznego?

Kompletowanie danych na temat inwestycji

Praca architekta nad każdym projektem dzieli się na kilka etapów. Na początek architekt musi zestawić ze sobą pewne dane

  • Pierwszy etap to zapoznanie się z wymogami klienta zlecającego wykonanie projektu oraz wymogami terenu, na którym planowany obiekt ma stanąć

  • W dalszej kolejności – jeśli jest to wymagane – należy uzyskać dokumentację dotyczącą między innymi uzbrojenia (dostępu do mediów, np. energii elektrycznej) terenu przewidzianego pod budowę.

  • Klient bądź architekt w imieniu klienta zleca geodecie wykonanie mapy do celów projektowych. Mapa ta jest niezbędna do tego, żeby architekt mógł rozplanować położenie obiektu w terenie

  • Poza mapą potrzebna jest analiza geotechniczna gruntu na wybranej posesji. Od właściwości podłoża zależy bowiem, jakie technologie budowlane mogą zostać użyte do konstruowania obiektu (inne rozwiązania sprawdzą się do budowy na gruntach podmokłych, inne – na gruntach sypkich)

Projektowanie budynku

Po tym, jak architekt otrzyma już kompletne dane na temat uwarunkowań terenu oraz wymogów klienta, można przystąpić do właściwego projektowania:

  • W pierwszej kolejności wykonywany jest tzw. projekt koncepcyjny, czyli projekt wstępny, pozwalający zestawić oczekiwania klienta z faktycznymi warunkami terenowymi: - Zwykle projekt koncepcyjny znacznie różni się od ostatecznego projektu wykonawczego – wyjaśnia przedstawiciel pracowni architektonicznej Vinci.

  • Jeśli projekt koncepcyjny zyska aprobatę klienta, architekt przechodzi do wykonania projektu budowlanego, czyli już właściwego projektu obiektu, niezbędnego do uzyskania pozwolenia na budowę. W czasie pracy nad projektem budowlanym architekt musi ściśle stosować się do ustalonych norm i przepisów. Architekt z upoważnienia klienta może sam złożyć projekt do odpowiedniego urzędu w celu uzyskania pozwolenia

  • Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, konieczne jest wykonanie projektu wykonawczego. Jest to rozbudowana wersja projektu budowlanego, poszerzona między innymi o listę materiałów niezbędnych do wybudowaniu obiektu.

Na tym etapie praca nad projektem jest już właściwie zakończona. Nie oznacza to jednak zakończenia współpracy architekta z klientem. Na każdym etapie budowy projekt może - a w niektórych przypadkach nawet powinien być – konsultowany z jego autorem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz