Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces obróbki drewna?

Jak wygląda proces obróbki drewna?

Drewno jest jednym z podstawowych i najchętniej wykorzystywanych materiałów do budowy różnych konstrukcji, w tym także do wyrobu przedmiotów codziennego użytku. Jednak, by móc w pełni korzystać ze wszystkich jego właściwości, trzeba najpierw poddać je fachowej obróbce. Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega ten proces? Wyjaśnienie znajdziesz w artykule.

Jakich maszyn używa się do obróbki drewna?

Do podstawowych urządzeń do obróbki drewna zaliczają się m.in.:

  • Frezarki – używane są najczęściej do rowkowania, żłobienia oraz wykonywania ozdobnych profili na krawędziach drewna.
  • Wiertarki – stosowane są do tworzenia różnej wielkości otworów. Dzielą się na poziome, pionowe, oscylacyjne, specjalne i wielowrzecionowe.
  • Grubościówki – pozwalają na uzyskanie odpowiedniej grubości materiału. To, co je wyróżnia to duża moc silnika i prędkość skrawania.
  • Pilarki – służą do cięcia płyt oraz litego drzewa. Mają regulowaną moc i mogą być stosowane na materiały drewnopochodne.

Jakie są metody przecierania drewna?

W tartaku wykorzystuje się przynajmniej kilka metod przecierania drewna. Jedną z nich jest jednokrotne przecieranie na ostro. W czasie procesu okrągłe drewno przeciera się przez jedno przejście taśmówki lub traka. W ten sposób uzyskuje się niedocinane bale lub deski.

Kolejna metoda to przecieranie jednodzielne, polegające na wycinaniu w okrągłym drewnie jednej krawędzi lub belki. Jeżeli belek jest więcej, wówczas następuje przecieranie wielodzielne przez rdzeń. W takiej sytuacji należy jednak bardzo uważać, ponieważ dany sposób obróbki może prowadzić do odkształceń.

Jeszcze inną metodą jest przecieranie dwukrotne. Polega ono na obróbce drewna w dwóch miejscach. Najpierw przeciera się boczne elementy, a następnie uzyskaną belkę ściera się na deski pod kątem prostym.

Jak wygląda obróbka drewna w tartaku?

Zanim drewno trafi do sklepu lub stolarza, najpierw musi zostać odpowiednio obrobione. Profesjonalną obróbką drewna zajmują się firmy, takie jak m.in., Tartak Usługowy Janusza Kiełkowskiego. Cały proces zaczyna się od okorowania, czyli usunięcia z drewna łyka. Następnie zostaje ono wysuszone na powietrzu lub w specjalnych komorach.

Kolejny etap to obrzynanie, czyli przycięcie na równo boków i nadanie drewnu kształtu kwadratowego lub prostokątnego. Często boki są strugane, aby zapewnić im większą gładkość i uodpornienie na ogień. Dodatkowo, by zabezpieczyć drewno przed wilgocią i pleśnią poddaje je się odpowiedniej impregnacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz