Artykuł sponsorowany

Jak wygląda prawidłowo sporządzony testament?

Jak wygląda prawidłowo sporządzony testament?

Testament jest dokumentem określającym, w jaki sposób ma zostać rozdysponowany majątek danej osoby po jej śmierci. Wyznaczenie spadkobierców jest bardzo ważne i zapobiega dziedziczeniu dóbr niezgodnie z naszą wolą. Podpowiadamy, w jaki sposób należy sporządzić testament, aby był ważny, jakie dokumenty będą niezbędne oraz dlaczego warto spisać swoją wolę.

Testament notarialny

Jeżeli dana osoba nie sporządzi testamentu lub okaże się on nieważny, jej majątek będzie rozdysponowany w myśl dziedziczenia ustawowego określonego w przepisach kodeksu cywilnego. Jeżeli zależy nam, aby majątek trafił do konkretnych bliskich nam osób, musimy sporządzić testament.

W świetle polskiego prawa testament spisany samodzielnie oraz przez notariusza ma taką samą ważność. Musi on jednak spełniać szereg wymagań. Dlatego aby mieć pewność, że zapis naszej woli będzie sporządzony poprawnie i zachowa ważność, warto zdecydować się na notarialne spisanie testamentu.

Notariusz, przystępując do sporządzenia testamentu, zobowiązany jest do zweryfikowania tożsamości osoby spisującej swoją wolę oraz sprawdzenia, czy posiada ona pełną zdolność do czynności prawnych. Dokument zostaje spisany w języku ojczystym spadkodawcy, a ten składa pod nim odręczny podpis lub tuszowy odcisk palca. Tak przygotowany testament jest przechowywany w kancelarii notarialnej.

W Białymstoku testament można spisać w kancelarii notarialnej Ewy Lachowicz.

Jakie dokumenty są potrzebne do spisania testamentu?

Żeby prawidłowe spisanie testamentu było możliwe, notariusz poprosi nas o dostarczenie kilku dokumentów i informacji. Niezbędne będą dane osobowe spadkodawcy i spadkobiercy/spadkobierców – imiona i nazwiska, imiona rodziców, stan cywilny, numery dowodów osobistych, PESELE, daty urodzenia oraz adresy zameldowania. Najważniejszą kwestią jest szczegółowe przedstawienie notariuszowi informacji dotyczących przedmiotu zapisu. Musimy dokładnie określić, które składowe naszego majątku chcemy przekazać danemu spadkobiercy.

Notarialny Rejestr Testamentów

Bardzo ważne jest, żeby dopilnować, aby nasz testament został wprowadzony do Notarialnego Rejestru Testamentów. Wpis do tej bazy nie podlega żadnym opłatom. W rejestrze widoczna jest jedynie informacja, że dana osoba sporządziła testament, nie jest jednak możliwe zobaczenie jego treści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz