Materiał Partnera

Jak wygląda praca rzeczoznawcy samochodowego?

Jak wygląda praca rzeczoznawcy samochodowego?

Rzeczoznawca samochodowy musi być ekspertem w dziedzinie motoryzacji. Do jego zadań należy wycena auta na podstawie stanu technicznego, dzięki czemu sprzedaż lub zakup nie odbędzie się po zawyżonej cenie. Ponadto rzeczoznawca przeprowadza rekonstrukcje wypadków, które pozwalają ustalić przyczynę zdarzenia. Do jego zadań należy także wyliczanie kosztów, które pokryją zniszczenia.

Rekonstrukcje wypadków

Do zadań rzeczoznawcy samochodowego należy przede wszystkim odtworzenie przebiegu zdarzenia i ustalenie wielkości powstałych uszkodzeń. Zadania z tego zakresu powinny wykonywać osoby posiadające specjalistyczną wiedzę zakresu biomechaniki, fizyki, kryminalistyki i testów zderzeniowych. Rzeczoznawca przygotowuje także ekspertyzę techniczną dotyczącą przyczyny szkody. Wykonuje się ją na potrzeby policji, prokuratury, sądów, firm ubezpieczeniowych, kancelarii adwokackich, warsztatów samochodowych, a także klientów indywidualnych. Podstawą do przeprowadzenia rekonstrukcji wypadku zazwyczaj są materiały dowodowe policji. Niektóre przypadki wymagają jednak przeprowadzenia wizji lokalnych.

Kosztorys naprawy

Rzeczoznawca zajmuje się sporządzaniem kosztorysów naprawy pojazdu dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw, warsztatów, serwisów oraz ubezpieczycieli. Wykonuje się go na podstawie dokumentacji odtwarzającej przebieg wypadku oraz oględzin auta w celu przygotowania powypadkowej opinii technicznej. Ma ona duży wpływ na wielkość odszkodowania. W przypadku, gdy szkody nie zostaną dokładnie udokumentowane, firma może odmówić wypłaty odszkodowania lub znacznie je zaniżyć. Sporządzenie kosztorysu jest również istotne dla ubezpieczyciela ze względu na wskazanie zasadności przyznania świadczenia. Wymaga to właściwej oceny uszkodzeń oraz ustalenia kwoty, która je pokryje.

Wycena pojazdów

Rzeczoznawca jest w stanie doradzić przy zakupie floty pojazdów lub pojedynczego samochodu. Dotyczy to osób prywatnych, klientów biznesowych oraz instytucjonalnych. Wycena pojazdu obejmuje głównie podwozie, opony, koła, silnik, skrzynię biegów, klimatyzację, wentylację, tapicerkę, karoserię i lakier. Sprawdza się także, czy wszystkie części są oryginalne. Ponadto rzeczoznawca weryfikuje zużycie układów oraz historię pojazdu. Cena wyliczona przez niego wyliczona może być dużym atutem. Ekspert z Zespołu Rzeczoznawców Samochodowych Maszyn i Urządzeń w Poznaniu dodaje: Rzeczoznawca jest w stanie ustalić prawdziwą wartość pojazdu, co pomoże zarówno przy zakupie jak i przy sprzedaży, szczególnie w przypadku zaniżonej wartości.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz