Materiał Partnera

Jak wygląda praca pielęgniarki

Jak wygląda praca pielęgniarki

Pielęgniarka to zawód niezwykle potrzebny, choć momentami mało doceniany. Pielęgniarki pracują w placówkach służby zdrowia, gdzie niosą pomoc chorym pacjentom. Ich zadaniem jest otoczenie opieką chorych oraz podawanie im przepisanych leków.

Praca pielęgniarki

Pielęgniarki pracują wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc chorym, czyli w szpitalach, przychodniach i ośrodkach zdrowia, centrach rehabilitacyjnych, ambulatoriach, hospicjach, ale zdarza się także, że są wynajmowane do prywatnej opieki medycznej. Podstawowym zadaniem pielęgniarki jest sprawowanie opieki nad pacjentami. Może to się odbywać na różnych płaszczyznach, w zależności od charakteru danej placówki. Pielęgniarki mogą otoczyć pacjenta opieką pielęgnacyjną, leczniczą, rehabilitacyjną lub diagnostyczną. Jednym z głównych celów pracy pielęgniarki jest zapewnienie pacjentom komfortu, dbałość o ich higienę, umożliwienie im spożywania pokarmów oraz innych czynności fizjologicznych, jeśli pacjent nie jest w stanie sam o siebie zadbać.

Obowiązki pielęgniarki

Pielęgniarka ma bardzo szeroki zakres obowiązków, dlatego żeby dobrze wykonywać swoją pracę, powinna posiadać odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie w zawodzie. W pracy będzie bowiem zajmowała się podawaniem przepisanych dawek leków, wykonywaniem zastrzyków, pobieraniem krwi, podawaniem tlenu, zmienianiem opatrunków. Zadaniem pielęgniarki jest również asystowanie lekarzowi podczas zabiegów i operacji. W sytuacjach zagrożenia życia udziela pacjentom pierwszej pomocy, chorym pomaga w rekonwalescencji, a także zajmuje się obsługą sprzętu i aparatury medycznej. W swojej codziennej pracy pielęgniarki przygotowują pacjentów do badań oraz zabiegów, zbierając podstawowe informacje na temat ich stanu zdrowia.

Dobra pielęgniarka, czyli jaka

Nie ulega żadnej wątpliwości, że pielęgniarka powinna posiadać odpowiednie wykształcenie. To jednak nie wszystko. Aby dobrze wykonywać ten zawód, trzeba mieć ku niemu predyspozycje. Dobra pielęgniarka jest komunikatywna, otwarta i ciepła. Charakteryzuje ją życzliwość, opiekuńczość oraz duże pokłady cierpliwości i empatii. Aby dobrze czuć się w tym zawodzie, niezbędna jest wysoka odporność psychiczna, zdecydowanie i stanowczość. Z racji tego, że chorzy pacjenci bywają trudni, niezwykle ważne w tym zawodzie jest opanowanie – powiedział wykładowca z Centrum Szkoleń Kora.

 

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz