Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwa to mały niepozorny insekt, który potrafi sprawić duże problemy. Najczęstszym miejscem bytowania tych insektów są łóżka. Żywią się krwią, a ich ugryzienia potrafią być bardzo dokuczliwe. Sprawdź, jak rozpoznać pluskwę i nie pomylić jej z innym insektem. Przeczytaj, jak dmuchać na zimne i zapobiec pojawieniu się pluskiew w domu. Poznaj miejsca, w których owady te lubią się schować.

Jak rozpoznać pluskwę?

Pluskwy są bardzo małe. Ich odwłok ma kształt owalny i jest bardzo spłaszczony – przypominają one pestkę jabłka. Po posiłku zaś ich odwłok wydłuża się i przybiera wrzecionowaty kształt. Pluskwy mają kolor czerwono-brązowy. Nie posiadają skrzydeł. Charakteryzuje je duża wytrzymałość. Czasami może zdarzyć się, że możemy je pomylić z innymi insektami – sprawdź, jakie są różnice pomiędzy prusakiem a pluskwą. Dowiedz się, jak odróżnić od siebie owady, które często atakują naszą domową przestrzeń.

Jeżeli warunki sprzyjają insektom – w mieszkaniu jest odpowiednia temperatura i dogodny dostęp do pożywienia – pluskwy mogą żyć nawet do trzystu dni. Samica składa od trzech do dwóch jaj dziennie. Jaja są składane przez samice w szparach i w miejscach, które są ciemne.

Pluskwy żywią się krwią. Do rozpoznania żywiciela wykorzystują dwie metody – robią to przy pomocy zapachu oraz termicznie. Wkłuwają się one bezboleśnie i wybierają miejsca pozbawione owłosienia. Ich największa aktywność przypada na porę nocną. W ciągu dnia możemy znaleźć pluskwę tylko w przypadku, jeżeli jest ona bardzo głodna.

Zwalczanie pluskiew nie jest proste. W niektórych przypadkach niezbędne jest wyrzucenie zapluskwionych pościeli czy ubrań. Zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy, która oferuje dezynsekcję. Dzięki takiemu rozwiązaniu skutecznie pozbędziesz się pluskiew z domu.

Jak zapobiec pojawieniu się pluskiew w mieszkaniu?

Pluskwy w mieszkaniu mogą pojawić się w najbardziej niespodziewanym momencie. Należy być czujnym. Jeżeli kupujemy meble – szczególnie używane czy pożyczamy od kogoś pościel, warto upewnić się, że nie ma tam niepożądanych małych lokatorów. Szczególnej kontroli wymagają meble, które zostały pozostawione przez sąsiadów pod śmietnikiem. Jeżeli chcemy wykorzystać niechciany mebel, najpierw upewnijmy się, że nie bierzemy sobie na barki bardzo nieprzyjemnego problemu.

Podróż to kolejna sytuacja, która może narazić nas na sprowadzenie pluskiew do lokum. Różnego rodzaju firmowe delegacje, rodzinne wycieczki czy wypady ze znajomymi to hotele i hostele o różnych standardach, a i w najlepszych i w najczystszych miejscach może pojawić się problem pluskiew – zawsze trzeba być ostrożnym. Należy sprawdzać swoje rzeczy pod kątem obecności insektów po każdej podróży.

Regularne sprawdzanie łóżka oraz innych mebli, częste pranie i suszenie pościeli też może być pomocne w szybkim wykryciu szkodnika. Pamiętaj, im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej i prościej pozbędziesz się problemu. Musimy przy tym wiedzieć, że stwierdzenie, że pluskwy biorą się z brudu to mit. Regularne sprzątanie pomaga jednak szybciej je zauważyć.

Gdzie można znaleźć pluskwy?

Pluskwy preferują ciemne i odizolowane przestrzenie. Znalezienie kryjówki tych owadów nie zawsze jest proste. Poszukiwania rozpocząć powinniśmy od rzeczy, które stworzone zostały z drewna, papieru i tkanin.

Najczęstsze miejsce bytowania pluskiew to łóżko. Tam jest najlepszy dostęp do pożywienia – przeczytaj, jak wygląda ugryzienie pluskwy

Insekty można znaleźć także w odzieży, pod dywanem, za tapetą, w lustrach ściennych, w ramach do obrazów, w listwie z przewodami elektrycznymi, w obudowach gniazdek, czy w ubytkach w ścianie. Jednym zdaniem – należy szukać w trudnodostępnych miejscach. W przestrzeniach, które mogłyby dać pluskwom poczucie bezpieczeństwa.

Pluskwy mogą zarówno przemieszczać się pomiędzy pokojami, jak i przedostać się do innego mieszkania. Małe pęknięcia i otwory w ścianach umożliwiają pluskwom dalekie podróże.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz