Materiał Partnera

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży jest niezmiernie ważna. Najczęściej następuje po wykonanym przez kobietę pozytywnym teście ciążowym. Spotkanie u lekarza ginekologa ma wówczas potwierdzić przypuszczenia kobiety. Wizyta u ginekologa powinna odbyć się do 10. tygodnia ciąży. Kobiety najczęściej umawiają się na nią między 6. a 8. tygodniem. Powodem z reguły jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego lub pozytywny test ciążowy. Jak zapewniają ginekolodzy, pierwszej wizyty nie warto odwlekać, ponieważ im szybciej dziecko i kobieta znajdą się pod specjalistyczną opieką, tym lepiej.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży zdecydowanie różni się od tradycyjnego spotkania w gabinecie ginekologicznym. Zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski i położniczy oraz pierwsze badania: ginekologiczne, cytologiczne i ultrasonograficzne transwaginalne. Badanie ginekologiczne w ciąży składa się ze sprawdzenia stanów zewnętrznych narządów rodnych, wziernikowania, badania palpacyjnego i badania piersi. Mierzona jest także masa, wzrost i ciśnienie tętnicze pacjentki. Po badaniach założona zostanie karta przebiegu ciąży, a kobieta dostanie skierowanie na dodatkowe badania.

Karta przebiegu ciąży ma stać się dokumentem potwierdzającym ciążę kobiety. To w niej zapisywane są wszystkie informacje na temat stanu zdrowia kobiety, stanu płodu oraz wyniki wszystkich wykonanych badań. Odnotowywane jest także położenie płodu i wysokość dna macicy. W karcie ciąży zapisuje się także termin porodu oraz kolejne wizyty.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę?

Podczas pierwszej wizyty lekarz ginekolog, przeprowadzając wywiad lekarski, może zapytać kobietę o przebyte ciąże, porody, poronienia, choroby przewlekłe, operacje, zabiegi czy przyjmowane leki. Jak podkreśla specjalista z Gabinetu Ginekologicznego dr. n. med. Jacka Skórczewskiego, lekarz ginekolog może także zapytać o przewlekłe choroby u ojca. Wskazanie daty ostatniej miesiączki może pomóc w określeniu terminu porodu. Spodziewając się dziecka i udając się do ginekologa, warto mieć przy sobie potrzebne dokumenty, które określają stan zdrowia kobiety. W związku z tym należy posiadać:

  • wynik ostatniej cytologii,

  • badanie krwi, moczu, badanie USG,

  • dowód osobisty i NIP miejsca pracy,

  • inne, dodatkowe badania i wyniki.

Wykaz zaleconych świadczeń profilaktycznych oraz standard badań diagnostycznych wraz z konsultacjami wykonywanymi w trakcie ciąży określane są przez rozporządzenie tzw. standardu opieki okołoporodowej.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Jagiellońska 111 lok. 6
tel. 52 364 55 35
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz