Artykuł sponsorowany

Jak wygląda opieka stomatologiczna nad pacjentką w ciąży?

Jak wygląda opieka stomatologiczna nad pacjentką w ciąży?

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Jest to również okres intensywnych zmian, które zachodzą w całym ciele, również w jamie ustnej. Nie oznacza to jednak, że u kobiet, które spodziewają się dziecka, zęby psują się bardziej. To często powielany mit. Stan uzębienia ulega pogorszeniu, ponieważ wiele ciężarnych przestaje korzystać z usług stomatologa. Wszak „w ciąży nie wolno leczyć zębów”. O szkodliwości tego wymysłu i opiece stomatologicznej nad pacjentką w ciąży opowiemy w niniejszym artykule.

Czy ciąża „niszczy zęby”?

Niezwykle ważne jest, by uświadomić kobietom, że to nie sama ciąża wpływa na pogorszenie się stanu uzębienia, a brak prawidłowej higieny jamy ustnej w kontekście reakcji organizmu na ciążę. „Zachcianki ciążowe”, poranne mdłości oraz wymioty niszczą szkliwo zębów i intensyfikują zmiany próchnicze. Ponadto w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży często pojawia się u kobiet ciążowe zapalenie dziąseł, które może przekształcić się w zapalenie przyzębia. Jak się przed tym uchronić? W czasie ciąży trzeba dbać o zęby jeszcze bardziej, niż miało to miejsce przed nią. Pod żadnym pozorem nie wolno też rezygnować z regularnych wizyt u stomatologa. Należy wybrać doświadczonego specjalistę, który będzie wiedział, jak dbać i leczyć zęby ciężarnej w oparciu o międzynarodowe wytyczne. Takich właśnie fachowców można znaleźć w przychodni stomatologicznej DENTAL w Lublinie.

Na czym polega opieka stomatologiczna nad ciężarną?

Opieka stomatologiczna nad pacjentką w ciąży powinna obejmować szeroko pojętą profilaktykę, na którą musi składać się:

  • indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej,

  • profesjonalna higienizacja jamy ustnej w gabinecie dentystycznym,

  • profilaktyka i leczenie stanów zapalnych dziąseł i przyzębia,

  • profilaktyka i leczenie zmian próchnicowych,

  • doradztwo w zakresie diety stosowanej przez pacjentkę.

Warto zaznaczyć, że leczenie stomatologiczne może być prowadzone w każdym momencie ciąży, choć specjaliści zalecają, by odbyło się ono między 14 a 20 tygodniem ciąży. Dlaczego? Po tym czasie organizm ciężarnej powoli adaptuje się do zmian hormonalnych związanych z ciążą. Ponadto jest to etap zakończenia się organogenezy u płodu. Jeśli chodzi o kontrolne badania jamy ustnej i profesjonalną higienizację zębów, to warto wykonywać je w każdym trymestrze. Wówczas i lekarz, i pacjentka będą mieć pełną kontrolę nad ewentualnymi zmianami, które pojawiły się w jamie ustnej.

Podsumowując, zaniechanie kontroli i leczenia zębów na czas ciąży, to najgorsza decyzja, jaką może podjąć kobieta spodziewająca się dziecka. Stan błogosławiony powinien być wręcz pretekstem do większej dbałości o uzębienie. Mity powtarzane przez nasze babcie i matki nie mają żadnego uzasadnienia we współczesnym świecie, gdzie medycyna rozwinięta jest na bardzo wysokim poziomie. Trzeba się z nimi rozprawić raz na zawsze.

Opracowanie:
Lublin, Lwowska 6
tel. 81 747 74 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz