Jak wygląda muchomor sromotnikowy?

Jak wygląda muchomor sromotnikowy?

Gdy wybierasz się na grzybobranie, a nie masz zbyt dużej wprawy, bacznie zwracaj uwagę na wygląd. Niestety w niektórych przypadkach można się pomylić, dlatego przed wypadem do lasu dokładnie zapoznaj się z opisem i charakterystyką poszczególnych okazów. Jednym z najgroźniejszych grzybów w Polsce jest muchomor sromotnikowy. Jak go rozpoznać i nie pomylić z innymi grzybami? Jakie są pierwsze objawy zatrucia i jak działać w takim przypadku? Koniecznie zapoznaj się z artykułem.

Zwróć uwagę na wygląd muchomora sromotnikowego!

Kapelusz muchomora sromotnikowego może być barwy szaro- lub brunatnozielonej, a także oliwkowej. Zwykle sam brzeg kapelusza jest zielony, ale zdarza się, że może być żółty. Trzon z kolei jest biały, a jego nasada jest zgrubiała. Pierścień muchomora sromotnikowego jest gładki, ewentualnie lekko prążkowany. Blaszki są gęste, zwykle białe, ale w przypadku starszych grzybów mogą mieć odcień żółtozielony.

Sromotnik łatwo pomylić z innymi grzybami, w szczególności z kanią. Jak odróżnić kanię od muchomora sromotnikowego? Kania jest zwykle większa, a na jej kapeluszu oraz trzonie zauważymy łuszczące się, brązowawe strzępki, które można zetrzeć. Sromotnik posiada raczej gładki trzon. Kania ma ruchomy pierścień, poza tym nie posiada otoczki, czyli pochwy, którą spotkamy u groźnego muchomora.

Dlaczego grzyb jest niebezpieczny?

Każdy, kto wybiera się na grzybobranie, powinien mieć świadomość, jakie zagrożenie niesie zjedzenie muchomora sromotnikowego. Ma on w sobie aż trzy grupy substancji toksycznych. Są to fallotoksyny, amatoksyny i wirotoksyny – łącznie jest to aż 12 różnych toksyn! Bez wątpienia jest to najbardziej trujący grzyb, jaki możemy spotkać w polskich lasach, przestrzegają lekarze interniści

Jednak co roku w sezonie letnio-jesiennym zdarzają się ofiary zatrucia muchomorem sromotnikowym. Toksyny zawarte w grzybie powodują poważne szkody w nerkach, wątrobie i sercu oraz w wielu przypadkach doprowadzają do śmierci. Trzeba podkreślić, że ani gotowanie, ani suszenie muchomora sromotnikowego nie pomoże w pozbyciu się groźnych toksyn!

Jakie są objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym?

Toksyczne działanie grzyba jest podstępne, dlatego większość osób nie zdaje sobie od razu sprawy, że coś złego dzieje się z ich organizmem. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero po upływie doby od spożycia grzybowej potrawy. Dolegliwości dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego – pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty, ostra biegunka. Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym mogą utrzymywać się nawet przez 2 dni, a później ustępują.

Niestety zagrożenie wycisza się tylko pozornie. Przez kolejne 1-2 dni chory czuje się dobrze, jednak następnie jest coraz gorzej. Wystąpić może żółtaczka, która wskazuje na uszkodzenie wątroby, a także krwawienia z przewodu pokarmowego oraz zaburzenia świadomości i śpiączka, poza tym może dojść do uszkodzenia nerek. Jeśli chory nie otrzyma szybkiej pomocy lub zatrucie jest bardzo ciężkie, dochodzi do zgonu.

Jak wygląda pierwsza pomoc i leczenie?

Jeśli zdamy sobie sprawę, że zatrucie może być wywołane spożyciem grzybów, trzeba jak najszybciej wywołać wymioty i skierować się do szpitala. Tam na podstawie badań lekarze ustalą przyczynę zatrucia. W pierwszej dobie podaje się duże dawki węgla aktywowanego. Następnie podawane są leki regenerujące komórki oraz elektrolity. W niektórych przypadkach niezbędna jest dializa lub przeszczep wątroby. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz