Artykuł sponsorowany

Jak wygląda montaż instalacji gazowych w nieruchomościach?

Jak wygląda montaż instalacji gazowych w nieruchomościach?
Instalacje gazowe są jednymi z najpopularniejszych rodzajów instalacji w dzisiejszych czasach. Stosuje się je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach mieszkalnych. Zazwyczaj służą do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Niekiedy zdarza się, że podłączone są do niej kuchenki gazowe, jednak wychodzi to już z użycia na rzecz elektrycznych kuchenek. Jakie są możliwości instalacji gazowych?

Są dwa rodzaje instalacji – na gaz ziemny i LPG.

Gaz ziemny zdecydowanie częściej jest wykorzystywany, niż gaz płynny, czyli LPG. Ten drugi możemy znać z samochodów, jednak jest on składowany w butlach gazowych, co jest dość niekomfortowym rozwiązaniem. Gaz ziemny natomiast płynie z sieci gazowej, z której również naliczane są opłaty za faktyczne zużycie.

Instalacja gazowa składa się z wielu elementów.

Wśród z nich znajdziemy między innymi rury, którymi transportuje się gaz, gazomierze, które kontrolują dopływ gazu oraz akcesoria ochronne, czyli na przykład filtry, pasty i nici. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ zapewnia nam szczelność instalacji gazowej i gwarantuje, że gaz nie będzie się ulatniał. Co więcej, ważnym elementem jest otwór rewizyjny – a w zasadzie otwory, ponieważ zazwyczaj jest ich wiele. Pozwalają one na kontrolowanie całej instalacji w przypadku ewentualnych awarii.

Zakładanie instalacji

W niektórych przypadkach należy najpierw uzyskać zgodę na montaż instalacji gazowej. Gdy dom jest nowo budowany, można to załatwić wraz z pozwoleniem na budowę. W przypadku starszych budynków trzeba ubiegać się o pozwolenie oddzielnie. Nie można także zapominać o opinii kominiarskiej i dokumentach własnościowych dla domu. Gdy już posiadamy pełną dokumentację, należy udać się do specjalistycznej firmy – takiej jak Kegra SP. z o.o. – która zajmie się od początku do końca montażem instalacji w naszej nieruchomości.

Bezpieczeństwo

Po zamontowaniu instalacji gazowej musi ona przejść próbę szczelności. Dotyczy to również budynków, które zostały wyłączone z użytku na czas co najmniej sześciu miesięcy. Później trzeba koniecznie pamiętać o regularnych przeglądach. Najważniejszym aspektem instalacji gazowej jest jej szczelność i ta powinna być kontrolowana przynajmniej raz na rok. W przypadku domów jednorodzinnych to właściciel odpowiada za przeglądy. W blokach mieszkalnych natomiast odpowiedzialność spada na zarządcę. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz