Jak wygląda matura międzynarodowa?

Jak wygląda matura międzynarodowa?

Do napisania matury międzynarodowej można przystąpić w 139 państwach w ponad 4000 szkołach – Polska również należy do tego programu. Jeżeli egzamin dojrzałości jest dopiero przed tobą, zawsze warto zapoznać się z wszystkimi alternatywami. Mogą one w przyszłości poszerzyć możliwości rozwoju – na przykład ułatwić podjęcie studiów za granicą. Dowiedz się, jakie korzyści wynikają z posiadania matury międzynarodowej? Jakie są jej koszta? Czym różni się matura międzynarodowa od zwykłej matury? Jakie warunki należy spełnić, aby móc ją zdawać?

Co to jest matura międzynarodowa?

Matura międzynarodowa stanowi część programu edukacyjnego, który stworzony został przez International Baccalaureate, fundację edukacyjną założoną w Genewie.

Przygotowanie do matury IB (International Baccalaureate) na całym świecie wygląda tak samo. Jest to dwuletni program, w czasie trwania którego uczniowie realizują polski program nauczania, a dodatkowo wybierają 6 przedmiotów. Należą one do obszaru ich zainteresowań i prowadzone są w języku obcym.

Najczęściej językiem wykładowym jest angielski, ale zdarza się również, że dodatkowe przedmioty prowadzone są po francusku lub hiszpańsku.

Warto zatem pamiętać, że do międzynarodowego programu przystępuje się po pierwszym roku liceum – dlatego o zdawaniu matury należy pomyśleć już przy wyborze szkoły średniej. Matura IB nie jest samym egzaminem, ale całym procesem, którego egzaminy są ostatnim etapem. Jest ona także o wiele trudniejsza od zwykłego egzaminu maturalnego.

Po dwóch latach uczestnictwa w programie z każdego wybranego przedmiotu uczniowie zdają egzamin maturalny. Trzy z sześciu przedmiotów muszą być zdane na poziomie rozszerzonym – cztery rozszerzenia to maksimum.

Jakie są dodatkowe przedmioty?

Przedmioty wybiera się spośród 6 grup. Z 6 grupy można zrezygnować i dobrać sobie dodatkowy przedmiot z poprzednich 5.

  1. Grupa pierwsza obejmuje język podstawowy (język polski). To będzie jedyny egzamin przeprowadzony w języku ojczystym ucznia;
  2. Grupa druga to język obcy;
  3. Grupa trzecia obejmuje nauki społeczne;
  4. Grupa czwarta – nauki doświadczalne;
  5. Grupa piąta – matematykę;
  6. Szóstą grupę zaś stanowią przedmioty związane ze sztuką.

Dodatkowo uczeń, który uczestniczy w programie, musi przygotować się na dodatkowe zajęcia:

  • 150 godzin CAS, czyli uczestnictwo w różnych akcjach społecznych i wolontariatach.
  • 100 godzin TOK, czyli ćwiczeń uczących krytycznego myślenia, których zwieńczeniem jest napisanie eseju i zrobienie prezentacji.

Jak i gdzie oceniana jest matura IB?

Matury IB nie są oceniane w Polsce, ale w Wielkiej Brytanii. Stworzona została dla nich specjalna skala. Uczniowie oceniani są od 1 do 7, gdzie 7 jest oceną najwyższą. Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z wszystkich egzaminów to 42. Dodatkowo za pracę badawczą lub przygotowaną prezentację można uzyskać 3 punkty. Minimalna liczba punktów, która umożliwia zdanie takiej matury, to 24 punkty.

Ile kosztuje matura IB? Jakie daje korzyści?

W większości szkoły oferujące program matury międzynarodowej to szkoły państwowe. Przystępując jednak do programu, trzeba mieć na uwadze, że to zdający ponosi koszty matury.

Rejestracji dokonuje się na pół roku przed przystąpieniem do egzaminu – kosztuje ona 100 euro. Dodatkowo każdy zdawany przedmiot to koszt 80 euro – egzaminów jest sześć. Do tego należy doliczyć podręczniki – od 100 zł do 150 zł i pomoce naukowe.

Matura IB zatem generuje pewne koszty – większe niż standardowy egzamin dojrzałości, ale ułatwia również podjęcie studiów za granicą – to stanowi główny powód, dla którego uczniowie decydują się na przystąpienie do niej. Matura IB akceptowana jest na najbardziej prestiżowych uczelniach zagranicznych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że perspektywa nauki na Oxfordzie czy Cambridge po takiej maturze staje się jak najbardziej realna, koszta samej matury są niewielkie. Taka inwestycja w przyszłość na pewno się opłaci. Jeśli chcesz przystąpić do matury międzynarodowej, sprawdź, jak się skutecznie uczyć

Oceń artykuł (3)
1.3
Komentarze
Dodaj komentarz

Polecane firmy

Dla wszystkich przygotowaliśmy szeroki wybór kierunków kształcenia. Możemy Państwu zaproponować...
Ponad 40-letnia tradycja świadczenia usług edukacyjnych pomogła nam przygotować się na każdy...