Artykuł sponsorowany

Jak wygląda legalizacja butli do gazów technicznych?

Jak wygląda legalizacja butli do gazów technicznych?

Eksploatacja butli z gazami technicznymi wymaga dużej ostrożności oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jej napełnienie powinno odbywać się jedynie w sprawdzonych punktach. Przepisy prawa nakładają również obowiązek przeprowadzania badań okresowych, mogących potwierdzić sprawność zbiornika i tym samym dopuszczenia go do dalszego użytkowania.

Użytkowanie butli

To produkt wykonywany ze stali nierdzewnej, wysokowęglowej, aluminium lub materiałów kompozytowych. W związku z tym, że w jego wnętrzu przechowuje się gazy pod wysokim ciśnieniem, musi być trwały oraz solidny, aby nie stanowił zagrożenia podczas eksploatacji. Bezpieczne użytkowanie jest uzależnione również w dużej mierze od prawidłowej obsługi oraz legalnego napełniania poszczególnymi gazami. Tę ostatnią czynność najlepiej powierzyć specjalistom ze sprawdzonego punktu, na przykład firmy ImtechGaz, znajdującej się w Milanówku. Butla nie może być przechowywana w nasłonecznionych miejscach, w pobliżu wszelkich źródeł ciepła, a także poniżej poziomu danego terenu – na przykład w piwnicy. Niezwykle istotne jest również zwracanie uwagi na datę jej homologacji, która świadczy o jej przydatności do użytku.

Przebieg legalizacji

Każda nowa butla gazowa przed dopuszczeniem do użytkowania musi przejść badanie odbiorcze. Obydwa się ono na skutek zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego informacji o rozpoczęciu użytkowania. Pomyślne przejście kontroli wiąże się z trwałym oznaczeniem butli oraz sporządzeniem protokołu z wyznaczoną datą wygaśnięcia możliwości eksploatacji. Tę można przedłużyć w wyniku legalizacji butli gazowej, czyli badania okresowego, również przeprowadzanego przez osobę mającą odpowiednie uprawnienia – inspektora UDT. Polega na wypłukaniu wnętrza zbiornika, a następnie odbyciu próby wytrzymałościowej, czyli hydraulicznej próby ciśnieniowej. Jej pozytywny wynik pozwala na przyznanie homologacji najczęściej na okres 10 lat.

Z reguły po 20 latach butla już nie nadaje się do dalszego użytku ze względu na zbyt dużą deformację oraz zniszczenia. W takiej sytuacji legalizacja nie jest możliwa, więc wymienia się ją na nową. Proces zezwolenia na dalsze użytkowanie jest wymogiem regulowanym prawnie, a eksploatacja butli niezgłoszonej lub bez homologacji wiąże się z nałożeniem kary. Należy zaznaczyć, że butle do gazów technicznych muszą posiadać również właściwe oznaczenia kolorystyczne, które odpowiadają substancji znajdującej się wewnątrz. Tylko tego rodzaju produkty mogą być regularnie napełniane oraz użytkowane.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz