Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie tików u dzieci dostępne w ofercie Specjalisty Neurologa Dziecięcego i Pediatry Aleksandry Wierzbickiej?

Jak wygląda leczenie tików u dzieci dostępne w ofercie Specjalisty Neurologa Dziecięcego i Pediatry Aleksandry Wierzbickiej?

Tiki nerwowe są coraz częściej zauważane i diagnozowane u dzieci. Potrafią one skutecznie obniżać jakość życia i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego niezbędne jest szybki rozpoznanie, które umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia zaplanowanego przez lekarza specjalistę. Sprawdź, czym są i jakie mają przyczyny tiki nerwowe oraz jak wygląda ich leczenie.

Czym są i jakie dają objawy tiki nerwowe u dzieci?

Początkowo tiki nerwowe mogą wydawać się niewinne – chrząkanie, specyficzne ruchy i gesty zdarzają się przecież każdemu podczas stresujących sytuacji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Problem pojawia się jednak, gdy tego typu zachowania są nagłe, mimowolne i nawracające. Tiki nerwowe dzieli się na ruchowe, wokalne i czuciowe. Zazwyczaj objawiają się u dzieci w wieku szkolnym. Czasem ich występowanie jest tylko okresem przejściowym, ale zdarza się, że tiki nie ustępują. Wtedy warto udać się z dzieckiem do specjalisty zajmującego się diagnostyką oraz leczeniem tików nerwowych. Ich częstotliwość oraz intensywność zależne są od indywidualnej sytuacji pacjenta. Problemem tym zaczęto się zajmować naukowo dopiero w XX wieku.

Jakie są przyczyny tików nerwowych u dzieci?

Dawniej wskazywano przede wszystkim na psychiczne podłoże występowania tików nerwowych. W latach 60. XX wieku przyjęta została teza mówiąca, że tego typu zachowania mogą mieć organiczne przyczyny, takie jak nieprawidłowości w jądrach podkorowych czy korze mózgowej. Stało się to dzięki psychologowi, który ogłosił, że tiki nerwowe można leczyć farmakologicznie. Dlatego właśnie dziś w leczeniu tików nerwowych biorą udział nie tylko psychologowie, lecz także neurologowie, a omawiane zaburzenia nazywane są schorzeniami neurobehawioralnymi.

Jak wygląda leczenie tików nerwowych u dzieci?

Po zauważeniu nawracających tików nerwowych u dziecka najlepiej udać się do specjalisty, który jest w stanie zdiagnozować tego typu zaburzenia. Do takich należą psycholog, psychiatra, neurolog, a także pediatra. Dobrym przykładem jest Specjalista Neurolog Dziecięcy i Pediatra Aleksandra Wierzbicka ze Świebodzina. Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu oraz obserwacji dziecka. Następnie zaplanować można leczenie dostosowane do potrzeb pacjenta. Może ono składać się z terapii farmakologicznej, psychoterapii grupowej bądź indywidualnej oraz psychoedukacji (polegającej na ćwiczeniu kontrolowania tików nerwowych). Nierzadko w leczeniu bierze udział psycholog podejmujący się doraźnych interwencji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz