Materiał Partnera

Jak wygląda kwestia przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych?

Jak wygląda kwestia przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych?

Oczywiście każdy z nas wie, że budowa nowego domu wiąże się z koniecznością wykonania przyłączy wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Ogromną zaletą jest lokalizacja działki w niedalekiej odległości od sieci. Warto również wiedzieć, że wszelkie prace wykonywane są na koszt właściciela nieruchomości, o czym mówi ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz odprowadzaniu ścieków.

Wykonanie projektu

Zanim rozpoczniemy pracę w ramach podłączenia przyłączy, warto zorientować się w cenach całego przedsięwzięcia. Zgodnie z prawem budowlanym nie ma konieczności zgłaszania przyłączy w starostwie powiatowym. Specjaliści z firmy Mariusz Ratajczak Instalacje Grzewcze instalacje wodno-kanalizacyjne przypominają, że przed rozpoczęciem prac konieczne jest złożenie wniosku w zakładzie wodociągowym oraz kanalizacyjnym, w ramach określenia warunków wykonania przyłącza do sieci. Decyzja o przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne zostanie wydana w terminie do 30 dni wraz z wszelkimi szczegółami. Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu z uwzględnieniem lokalizacji przyłączy. Przygotowane dokumenty muszą być złożone w wodociągowo-kanalizacyjnej firmie w celu ich zatwierdzenia pod względem parametrów technicznych. Pozytywna decyzja pozwala nam na wybór wykonawcy całej instalacji.

Rozpoczęcie budowy przyłączy

Po wyborze odpowiedniej firmy możemy przystąpić do budowy całej instalacji, jednak ten fakt należy zgłosić odpowiednim zakładzie wodociągowo-kanalizacyjnym. Przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne wymagają kontroli pracownika przed zasypaniem wszystkich elementów. Niezbędne jest również wykonanie technicznego odbioru prac. Ostatnim etapem jest zlecenie geodecie przeprowadzenia po wykonawczej inwentaryzacji przyłączy. Przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne wymagają w tym momencie montażu głównego wodomierza. Przepisy prawa konieczność ponoszenia kosztów budowy zrzucają na właściciela nieruchomości. Warto wiedzieć, że gmina nie ma prawa do pobierania żadnych opłat w ramach dokonywania przyłączenia do sieci wodociągowej. Niezbędne z pewnością jest rozróżnienie miejsca, gdzie zaczyna się przyłącza, a kończy sieć. Wbrew pozorom ten aspekt jest przedmiotem wielu konfliktów w ramach wykonywania przyłączy wodociągowych oraz kanalizacyjnych.


Opracowanie:
Brodnica, Jarzębinowa 6 lok. 1
tel. 532 219 900
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz