Materiał Partnera

Jak wygląda kurs w szkole nauki jazdy?

Jak wygląda kurs w szkole nauki jazdy?

Prawo jazdy to dokument, który można zdobyć tuż po ukończeniu osiemnastych urodzin. Uprawnienie do prowadzenia pojazdów daje mnóstwo możliwości. Dzięki niemu łatwiej zdobyć pracę, a także poruszać się po mieście. Niektórzy jednak obawiają się kursu w szkole jazdy, ale także samego egzaminu. Program nauczania jest jednak zaplanowany tak, aby każdy mógł zostać doskonałym kierowcą.

Co należy zrobić przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy?

Jeżeli decyzja o zdobyciu prawa jazdy została podjęta, należy jak najszybciej dopełnić kilku niezbędnych formalności. Przede wszystkim trzeba wykonać badania lekarskie, a następnie zdobyć numeru profilu kandydata na kierowcę (PKK). W tym celu przyszły kierowca musi udać się do odpowiedniego urzędu, wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, do którego dołącza się fotografię. Następne kroki można skierować już do wybranej szkoły nauki jazdy, gdzie adept sztuki prowadzenia samochodu odbędzie zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Jak wyglądają zajęcia teoretyczne w szkole nauki jazdy?

To właśnie od teorii zaczyna się nauka w szkole dla kierowców. Kursant musi uczestniczyć w 30 godzinach lekcyjnych takich zajęć – każde spotkanie z instruktorem przewiduje 45-minutowy wykład. W tym czasie przyszli kierowcy zaczynają przygotowania do samodzielnego prowadzenia pojazdu.

Podczas zajęć teoretycznych instruktorzy przekazują kursantom wiedzę na temat przepisów drogowych. Wykorzystują do tego specjalne makiety, plansze, aby jak najlepiej zaprezentować uczniom zasady uczestnictwa samochodu w ruchu drogowym. Cierpliwie tłumaczą wszystkie zagadnienia i odpowiadają na pytania. Dbają o to, aby każdy uczeń jak najlepiej przyswoił informacje. Zachęcają też uczniów do korzystania z materiałów pomocniczych i podręczników. Po ostatnich zajęciach z teorii przychodzi czas na najbardziej oczekiwaną część kursu – praktyczną naukę jazdy samochodem.

Zajęcia praktyczne w szkole nauki jazdy

Pierwsze chwile w fotelu kierowcy wiążą się zawsze z wielkimi emocjami dla kursanta. Rolą instruktora jest, aby pomóc mu przełamać strach i nieco rozluźnić atmosferę.

Dobry instruktor jazdy jest osobą wymagającą, ale też życzliwą – ułatwia początki przygody z prowadzeniem samochodu i dodaje uczniowi wiary w siebie. Dzięki temu młody kierowca szybciej opanowuje sztukę jeżdżenia autem, a zajęcia praktyczne są dużo efektywniejsze” – mówi specjalistka ze szkoły nauki jazdy MOBIL auto.

Zajęcia praktyczne zaczynają się od zdobycia umiejętności poruszania się po placu manewrowym. To tam kursant ćwiczy uruchamianie pojazdu, hamownie, skręcanie oraz parkowanie. Kiedy instruktor zadecyduje, że jego uczeń już dostatecznie opanował sztukę prowadzenia auta, wyjeżdża z nim na miasto. Przyszły kierowca przed przystąpieniem do egzaminu państwowego musi odbyć 30 godzin zegarowych takich zajęć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz