Jak wygląda komar?

Jak wygląda komar?

Człowiek nie jest miłośnikiem komara – bez dwóch zdań. Owad ten bardzo uprzykrza nam życie – wydaje denerwujące dźwięki oraz boleśnie gryzie. Warto zasięgnąć informacji na temat wroga. Przeczytaj, skąd biorą się komary. Sprawdź, jaka jest różnica pomiędzy komarem a komarzycą. Poznaj długość życia komara i zapachy, za którymi one nie przepadają.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Skąd się biorą komary?

Przede wszystkim należy nadmienić, że gatunków komarów jest wiele. W samej Polsce występuje ich ponad czterdzieści siedem. Różnią się one między sobą małymi szczegółami anatomicznymi. W bezpośrednim kontakcie z owadem trudno je jednak dostrzec – są one małe i atakują nas głównie nocną porą. Ogólnie owad ten występuje także w klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

Komary w Polsce nie przenoszą poważnych chorób. Jedynie trzy gatunki – te, które przynależą do rodzaju widliszek, są nosicielami malarii. Tutaj warto podkreślić, że od ponad pięćdziesięciu lat w Polsce nie zanotowano żadnego zachorowania.

Komary wabią się dźwiękami. Samica komara jednorazowo składa kilkaset jaj na powierzchni wody. Z tych jaj wylęgają się larwy, by następnie przekształcić się w poczwarkę, a potem w dojrzałego osobnika – ten proces zajmuje od dwóch do czterech dni. Tempo rozwoju zależne jest od temperatury. Optymalna temperatura to 25 °C.

Jak długo żyje komar?

Życie komara nie należy do najdłuższych. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są one przysmakiem wielu istot. Do ich wrogów można zaliczyć ryby, ważki, jeżyki, jaskółki oraz żaby. Mogą zatem zostać unicestwione na każdym kroku. Dlatego właśnie występują w tak dużych liczbach. Inaczej ich gatunek byłby zagrożony, a są ważnym elementem w łańcuchu pokarmowym.

Jeżeli jednak uda im się uniknąć niebezpieczeństw to średni czas życia samca wynosi dziesięć dni. Samice żyją zdecydowanie dłużej – mogą przeżyć nawet osiem tygodni.

Komar a komarzyca – jakie są różnice?

Komar i komarzyca różnią się wyglądem. Komarzyce są o wiele mniejsze. To one żywią się krwią. Potrzebna jest im ona do rozmnożenia się, ponieważ krew zdobyta z innego organizmu pozwala komarzycy wytworzyć jaja w swoich jajnikach. Krew, tak potrzebna komarzycom nie musi pochodzić z ludzkiego organizmu. Owady te zadowolą się także krwią innych ssaków, gadów czy nawet innych owadów.

Warto wiedzieć, że ukąszenia komarów często mylone są z ukąszeniem meszków. Często zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć owada, który nas gryzie. Widzimy tylko ślad na naszej skórze – przeczytaj, jak wygląda ugryzienie meszki.

W odróżnieniu od komarzyc komary żywią się nektarem z kwiatów. Są dla człowieka zupełnie niegroźne – w żadnym wypadku nie będą go atakować. Zatem nie na widok wszystkich komarów należy przewidywać ślady ukąszeń na skórze.

Jeżeli mamy dom blisko zbiorników wodnych, a komary są naszą prawdziwą plagą, warto coś z tym zrobić i zadzwonić po specjalistę. Dostępne są usługi odkomarzania terenów otwartych.

Jakiego zapachu nie lubią komary?

Komarom można przeciwdziałać dzięki zapachom. Można zainwestować w wonie, które nie przypadną im do gustu – dzięki temu będą omijać nas one szerokim łukiem.

Komary nie przepadają za zapachem niektórych ziół. Do grona takich roślin zaliczyć można bazylię, lawendę, trawę cytrynową, melisę, rozmaryn i czosnek. Rozstawić je można na doniczkach na balkonie lub tarasie – przeczytaj, jak pozbyć się komarów.

Można zainwestować w olejki zapachowe i rozpylić je w domu. Przed wyjściem na spacer dobrze jest wetrzeć w skórę troszeczkę waniliowego aromatu do ciasta. Komary będą nas unikać.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (26)
2.8
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży