Artykuł sponsorowany

Jak wygląda geodezyjny podział nieruchomości? Postaw na usługi Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjno-Kartograficznych Mawo!

Jak wygląda geodezyjny podział nieruchomości? Postaw na usługi Przedsiębiorstwa Usług Geodezyjno-Kartograficznych Mawo!

Ewidencyjny podział działek budowlanych lub rolnych jest nazywany inaczej geodezyjnym i  może być wykonany przez geodetę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Proces rozparcelowania dużej działki na kilka mniejszych wiąże się z koniecznością dostępu do drogi publicznej lub załatwienie formalności związanych z służebnością dojazdu. Konieczne jest też dopełnienie formalności w urzędzie właściwym dla danego terenu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Ważne informacje dla osób chcących podzielić działkę na kilka mniejszych

Podział działki rolnej lub budowlanej na kilka mniejszych może być wykonany z różnych powodów. Istnieje też możliwość oddzielania części działki z jednej większej, aby podarować ją np. dziecku. Geodezyjny podział działki, nazywany inaczej ewidencyjnym musi odbywać się zgodnie ze wszelkimi wytycznymi uwzględnionymi w planie zagospodarowania przestrzennego lub w wydanej decyzji o warunkach zabudowy. Co więcej, po zakończonym procesie podziału zmienia się numeracja działek ewidencyjnych oraz powstaje nowy przebieg linii granicznych. Jednakże, aby przebrnąć przez cały ten proces trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż nie da się wszystkiego załatwić w przeciągu tygodnia. Zazwyczaj szacowany czas określony jest na 3 miesiące, co oczywiście zależy nie tylko od uwarunkowań terenu, ale także od wielkości działki ora tempra pracy danego urzędu.

Procesem podziału ewidencyjnego gruntu zajmuje się doświadczone i sprawdzone Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno-Kartograficznych Mawo, które gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług oraz kompleksowe działanie na rzecz każdego klienta. Samo rozpoczęcie działań związanych z podziałem teren i wydzielenie nowej działki ewidencyjnej np. w celu budowy domu jednorodzinnego musi uwzględniać dostęp do drogi publicznej lub z zastosowaniem służebności przejścia i przejazdu. Należy również pamiętać, że oprócz czasochłonności cały proces jest też dość kosztowny, więc podział działek musi być zawsze dokładnie przemyślany. Jednakże sprzedaż mniejszych wydzielonych parceli może okazać się dla właściciela bardziej opłacalne.

Jak przebiega procedura podziału nieruchomości?

Na samym początku geodeta po pierwszych pomiarach terenu działki przygotowuje wstępny projekt, który jest przedłożony do Urzędu Gminy lub Miasta właściwego dla lokalizacji działki. Dana instytucja sprawdza czy podział będzie zgodny z miejscowym planem zagospodarowania i ma 2 tygodnie na odpowiedź. Następnie konieczne jest zgłoszenie do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, aby uzyskać potrzebne mapy, na podstawie których geodeta stworzy kompleksowy właściwy projekt wraz z nową dokumentacją nieruchomości, uwzględniając nowe punkty graniczne. Jednakże na tym cała procedura się nie kończy i trzeba jeszcze zawiadomić wszystkich właścicieli sąsiednich działek o podziale.

Na koniec składa się ostateczny wniosek do Urzędu Gminy lub innego organu i można dokonać właściwego podziału gruntu. Na sam koniec trzeba jeszcze poczekać na uprawomocnienie się decyzji. Przejściem całej tej zawiłej procedury w sposób możliwe najszybszy i skuteczny zajmie się  Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjno-Kartograficznych Mawo Wojciech Jastrzębski z Andrychowa w województwie małopolskim, który świadczy szeroki zakres usług geodezyjnych na najwyższym poziomie, do których zaliczyć można m.in. przygotowanie map a także wznawianie punktów granicznych.

Opracowanie:
Andrychów, Kilińskiego 6a
tel. 502 367 416
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz