Artykuł sponsorowany

Jak wygląda cykl życia aluminium od wydobycia aż po recykling?

Jak wygląda cykl życia aluminium od wydobycia aż po recykling?

Niemal każdego dnia spotykamy się z aluminiowymi elementami. Dotykamy naszych smartfonów, ceramiki czy żarówek, znajdujemy ten pierwiastek w lekarstwach, kosmetykach, farbach czy żywności. Otacza nas niemal na każdym kroku. Warto zatrzymać się na moment i zwrócić uwagę, jaką drogę przebywa aluminium od momentu, gdy zostanie wydobyte, aż po poddanie go recyklingowi. Jak wygląda zatem cykl życia aluminium?

Na początku był boksyt

Produkcja aluminium to proces, który rozpoczyna się wraz z wydobyciem surowego boksytu. Zawiera on około 15-25 procent glinu i znajduje się w ziemi przede wszystkim w obszarze pasa równikowego. Znane do tej pory zasoby boksytu, występujące na naszej planecie, liczą około 29 miliardów ton. Przy obecnym tempie wydobycia starczą jeszcze na co najmniej 100 lat - i to zakładając, że nie ma żadnych nieodkrytych złóż, w co trudno uwierzyć.

Wydobyty boksyt trafia do rafinerii, gdzie przy zastosowaniu metody Bayera zostaje z niego wyekstrahowany tlenek glinu. Ten z kolei wykorzystuje się dalej, do produkcji metalu pierwotnego - jedna tona aluminium powstaje z dwóch ton tlenku glinu. Podczas produkcji wykorzystuje się zjawisko elektrolizy, by oddzielić od siebie atom tlenu i glin. W związku z tym wykorzystuje się energię elektryczną, przede wszystkim odnawialną, by ograniczyć emisję dwutlenku węgla, negatywną dla środowiska.

Każdego roku producenci aluminium dostarczają ogromne jego ilości na rynek. Przykładowo firma Hydro produkuje ponad 3 miliony ton wyrobów odlewniczych. Wynik ten powoduje, że jest ona przodującym dostawcą wlewków do wyciskania, stopów przejściowych, sztabek oraz rafinowanego aluminium, posiadając przy tym globalną sieć dystrybucji. Wyprodukowane aluminium podlega następnie wyciskaniu, walcowaniu lub odlewaniu, by uzyskać oczekiwany kształt, wytrzymałość czy blask, po czym trafia do konsumentów, a po latach zostaje przekazane do recyklingu.

Co istotne, recykling aluminium jest przyjazny dla środowiska. Jak wynika z badań, poddając aluminiowe elementy recyklingowi, zużywa się tylko 5 procent energii, która byłaby wymagana do produkcji pierwotnego metalu. Warto nadmienić, że aluminium nie podlega niszczeniu podczas procesu recyklingu. Nadal w użyciu jest aż 75% całego wyprodukowanego do tej pory na świecie surowca. To między innymi dlatego w skupach metali łatwo można oddać puste puszki po napojach, wykonane z tego metalu - można nadać im nowe życie.

Gdzie można zakupić aluminium?

Jednym z czołowych producentów aluminium jest firma Speira Polska Sp. z o.o. - globalny dostawca tego metalu. Firma ta powstała w 1905 roku i zatrudnia ponad 35 tysięcy pracowników w 40 krajach - w tym w Polsce. Jest to jedyna w branży aluminiowej globalna firma, która obsługuje cały cykl życia aluminium. Oferuje ona między innymi usługi z zakresu sprzedaży i dystrybucji na każdym etapie produkcji, a swoje wieloletnie doświadczenie wykorzystuje do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących wytwarzany w firmie metal.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz