Artykuł sponsorowany

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zęba?

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zęba?

Ważnymi elementami w trosce o nasze zdrowie jest dbanie o jamę ustną i zęby. Niestety nawet w przypadku regularnego mycia zębów, kontrolnych wizyt u stomatologa oraz przestrzegania diety, może dojść do sytuacji, gdy jedynym wyjściem będzie usunięcie zęba. Co więcej, nie zawsze możliwa jest tradycyjna ekstrakcja zęba. W takich momentach pozostaje jedynie zabieg chirurgicznego usuwania zęba. Jak wyglądają przygotowania do zabiegu oraz samo usuwanie?

Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego usuwania zęba

Przed chirurgicznym usuwaniem zęba lekarz stomatolog w pierwszej kolejności przeprowadza szczegółowe jego badania. Jednym z elementów jest wykonanie RTG zęba. Prześwietlenie zęba może być panoramiczne, cefalometryczne lub punktowe i wykonuje się je, aby mieć pewność, że ząb nie nadaje się do leczenia i niezbędna jest jego ekstrakcja. RTG zęba wykonuje się też po to, by stomatolog wiedział, w jakim konkretnie miejscu naciąć dziąsło. Chirurgiczne usuwanie zębów, które oferuje lek. stomatolog Wanda Kwiatkowska z Pułtuska w województwie mazowieckim, to jedyne rozwiązanie, jeśli niemożliwe jest pozbycie się zepsutego zęba w inny sposób. Zabieg ten wykonuje się również wtedy, gdy kawałki zęba pozostały w zębodole.

Jakie wybrać znieczulenie?

Usuwanie zęba w sposób chirurgiczny to problematyczny zabieg, który wymaga od stomatologa dużej wiedzy i doświadczenia. Dla wielu z nas samo określenie może wydawać się nieco przerażające, jednakże w praktyce pacjenci nie odczuwają żadnego bólu. Poddając się takiemu zabiegowi, możemy zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów znieczulenia. Mowa o znieczuleniu ogólnym i miejscowym. Wybierając znieczulenie miejscowe, nie musimy się do niego przygotowywać. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ogólnego znieczulenia. Wówczas trzeba wcześniej przeprowadzić określone badania lekarskie.

Przed samym zabiegiem warto się najeść, ponieważ po jego przeprowadzeniu przez pewien czas nie będziemy mogli spożywać pokarmów. Oczywiście niewskazane jest jedzenie bezpośrednio przed samym zabiegiem usuwania zęba. Warto też podkreślić, iż w dniu zabiegu oraz kilka dni po nim zabronione jest wykonywanie aktywności fizycznych.

Jak wygląda zabieg chirurgicznego usuwania zęba?

Pierwszym etapem jest podanie pacjentowi znieczulenia. Gdy to zacznie działać, lekarz stomatolog nacina dziąsło i odsłania ząb. Potem go oddziela od kości i tkanek, które go otaczają. Jednym z narzędzi stosowanych podczas tego zabiegu jest piezosurgery. Urządzenie to służy do bezkrwawego cięcia miękkich tkanek, dzięki czemu rana szybciej się goi. Kolejny etap zabiegu to usunięcie zęba z zębodołu. W tym celu stosuje się m.in. dźwignie. Po tej czynności nierzadko wykonuje się RTG zęba. Zdjęcie pozwala sprawdzić, czy cały ząb został usunięty. Po wydobyciu zęba ranę należy oczyścić i założyć szwy. Chirurgiczne usuwanie zęba stosuje się w przypadku, gdy niemożliwe jest zastosowanie innych metod.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz