Artykuł sponsorowany

Jak wygląda badanie techniczne motocykla?

Jak wygląda badanie techniczne motocykla?

Motocykle tak samo jak inne pojazdy poruszające się po drodze podlegają obowiązkowi okresowych badań kontrolnych. Wynik takiego przeglądu warunkuje dopuszczenie motocykla do jazdy, a badanie musi być przeprowadzone w upoważnionych do tego stacjach kontroli pojazdów. Brak podbitego przeglądu skutkuje dotkliwymi sankcjami, dlatego właściciele motocykli zobowiązani są pilnować terminów następnej wizyty w stacji diagnostycznej.

Gdzie i kiedy wykonać przegląd motocykla?

Badanie techniczne motocykla odbywa się w tradycyjnych stacjach kontroli pojazdów, bez względu na miejsce rejestracji jednośladu. Właścicieli obowiązują ścisłe terminy określone prawem, które regulują co jaki czas należy zgłosić się na przegląd:

·         pierwszy przegląd po 3 latach od pierwszej rejestracji motocykla,

·         kolejne badanie po 24 miesiącach lub po 5 latach od dnia pierwszej rejestracji pojazdu,

·         każda następna diagnostyka musi być przeprowadzana regularnie co roku.

Badanie techniczne przeprowadza się nie tylko z powodu regulacji prawnych, ale także dla własnego bezpieczeństwa, dlatego należy je wykonać w specjalistycznych stacjach obsługi pojazdów. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie stacje posiadają odpowiednie warunki do badań technicznych jednośladów, dlatego wynik może nie być wiarygodny. Firmy takie jak PHF Auto-Serwis Stacja kontroli pojazdów dysponują specjalnym sprzętem do diagnostyki motocykli, dzięki czemu można mieć pewność, że ocena stanu technicznego została odpowiednio przeprowadzona.


Co podlega badaniu technicznemu?

Przegląd techniczny motocykla w zasadzie nie różni się od badania innych pojazdów. W pierwszej kolejności sprawdzane są kwestie formalne, takie jak numer VIN, dowód rejestracyjny oraz pozostała dokumentacja. Następnie pracownik dokonuje diagnostyki układu hamulcowego i kierowniczego, świateł, ogumienia i innych podzespołów wchodzących w skład motocykla. Pod uwagę brane są głównie elementy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze, a ich usterka wiązała by się z zagrożeniem dla samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Negatywny wynik badania technicznego

Zdarza się tak, że podczas diagnostyki zostaną ujawnione usterki, o których właściciel nie miał pojęcia. Jeżeli są to drobne nieprawidłowości, diagnosta zaleca ich naprawę i wystawia pozytywny wynik przeglądu. W przypadku wykrycia poważnych awarii, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, trzeba liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, który zostanie zwrócony dopiero po usunięciu zdiagnozowanych usterek.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz