Jak wygląda badanie słuchu u noworodka?

Jak wygląda badanie słuchu u noworodka?

Wszystkie nowo narodzone dzieci są badane pod kątem uszkodzenia słuchu. Służą do tego badania przesiewowe -  rejestracja otoemisji akustycznych (OAE) oraz rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR). Wyłapanie problemów na tym etapie życia dziecka pozwoli zapewnić mu dobry rozwój.

Co może wskazywać na uszkodzenie słuchu?

Zdrowy noworodek słyszy od momentu urodzenia. Reaguje na głośne dźwięki, a z upływem kolejnych miesięcy - także głos swoich rodziców. 

Pierwsze miesiące życia dziecka nazywane są "złotym okresem rozwoju mowy". Wówczas noworodek uczy się znaczenia dźwięków. Dziecko z uszkodzeniem słuchu nie odbiera prawidłowo dźwięków otoczenia, a jego umiejętność mowy jest w związku z tym znacznie ograniczona. 

W pierwszym półroczu jego życia nie da się zauważyć istotnych objawów wady słuchu, ponieważ wydawanie dźwięków jest czynnością odruchową, niezależną od słuchu. Dopiero w następnym półroczu rodziców powinien niepokoić fakt, że maluch milczy, nie naśladuje dźwięków otoczenia lub jest nienaturalnie hałaśliwy.

Na czym polega badanie przesiewowe słuchu u noworodka?

Wszystkie polskie noworodki mają przeprowadzane przesiewowe badanie słuchu jeszcze zanim opuszczą szpital. W ramach badań przesiewowych przeprowadzane są dwa testy:

  • rejestracja otoemisji akustycznych (OAE - otoacoustic emissions),
  • rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu (ABR- Auditory Brainstem Response).

Badanie OAE wykonywane jest za pomocą małej sondy włożonej do przewodu słuchowego. Polega ono na odczytaniu i zapisie cichych dźwięków oraz szumów wytwarzanych przez komórki słuchowe. W aparacie, oprócz mikrofonu, znajduje się także słuchawka, którą dostarczany jest dźwięk do ucha. W ten sposób rejestrowana jest otoemisja powstająca w odpowiedzi na dostarczany dźwięk.

Z kolei test ABR polega na zapisie czynności bioelektrycznej pnia mózgu, w wyniku dostarczania dźwięków do ucha przez specjalną słuchawkę. Podczas jego wykonywania do głowy maluszka przykładane są elektrody, które podłączone są do aparatu rejestrującego potencjały i zapisującego go w postaci wykresu.

Niebieski i żółty certyfikat

Dziecko, którego wynik badania słuchu jest prawidłowy, otrzymuje niebieski certyfikat, wklejany do Książeczki Zdrowia Dziecka. Należy jednak pamiętać, że nie zwalnia to rodziców z dalszej obserwacji stanu zdrowia malucha.

W przypadku nieprawidłowego wyniku bądź wystąpienia czynników ryzyka niedosłuchu do książeczki wkleja się żółty certyfikat. W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań w placówce audiologicznej lub laryngologicznej. Jeśli w wyniku badania kontrolnego okaże się, że słuch dziecka jest prawidłowy, żółty certyfikat zastępowany jest niebieskim.

Lekarz rodzinny, pod którego opieką znajduje się dziecko, powinien zwrócić uwagę na kolor certyfikatu. Zlekceważenie wady słuchu wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami. Jedną z nich może być zahamowany lub opóźniony rozwój mowy u dziecka. Im później dziecko z wadą słuchu zostanie objęte rehabilitacją, tym trudniej będzie osiągnąć pełny rozwój mowy.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży