Artykuł sponsorowany

Jak wyciszyć nadpobudliwe dziecko?

Jak wyciszyć nadpobudliwe dziecko?

Dzieci są z natury pełne energii i jest to wyraz ich zdrowia. Nadpobudliwość dziecka występuje wtedy, gdy układ nerwowy jest przeciążony. Jest to stan trudny zarówno dla młodej osoby, jak i jego otoczenia. Oczywiście nic nie zastąpi środowiska, w jakim dziecko przebywa oraz wsparcia, jakiego doświadcza, ale istnieją metody wyciszania tych stanów nadmiernego napięcia m.in. przez masaże.

Przyczyny nadpobudliwości u dzieci

Nadpobudliwość młodego człowieka utrudnia funkcjonowanie mu w wielu dziedzinach.

Nie może się skoncentrować na zadaniach, ma trudności w szkole i z zasypianiem.
Wyciszenie nadpobudliwego dziecka jest nie lada wyzwaniem. Jest to jednak niezbędne, by pomóc mu normalnie żyć.

Nadmierne pobudzenie wynika z różnych powodów. Może pochodzić z problemów metabolicznych, rozwojowych czy emocjonalnych. Współcześnie jest to też zbyt duża ilość bodźców, które dzieci muszą przyjąć ze świata zewnętrznego. Układ nerwowy jest przeciążony i dąży do rozładowania napięcia. Nadmiar wrażeń jest odreagowywany ruchem i wybuchami emocji, a nawet agresją. Na negatywny stan ma wpływ zła dieta, za dużo czasu spędzonego przed ekranem oraz brak rutyny w życiu rodzinnym.

Metody wyciszenia nadpobudliwego dziecka

Jeżeli problem z nadpobudliwością wynika z problemów emocjonalnych czy rozwojowych dziecka, można rozważyć np. terapię taktylną. Wykorzystuje się w niej technikę masażu stymulującą receptory na skórze. Ma wpływ na lepsze funkcjonowanie mózgu i systemu nerwowego. Jest polecana dzieciom autystycznym oraz nadpobudliwym i mającym problemy w nauce. Masaże najlepiej zlecić specjalistom, np. z gabinetu Fika. Jego siedziba znajduje się w miejscowości Budziszewice w województwie łódzkim.

Sposoby wyciszania dziecka opierają się na zmniejszeniu pobudzających bodźców z zewnątrz oraz dostarczaniu dziecku wielu wrażeń proprioceptywnych, czyli związanych z odczuwaniem własnego ciała tzw. czuciem głębokim. Istnieje szereg ćwiczeń, które nawet w formie zabawy dają dziecku ulgę w napięciu i można je stosować w domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz