Jak wyciąga się auta z rowów?

W Polsce tysiące tras drogowych ciągnie się przy rowach, które służą między innymi odgrodzeniu jezdni od drzew i pól. Rowy są ważne też dla odwodniania danych terenów. Niestety przy różnych zdarzeniach drogowych stają się one niebezpieczne dla kierowcy. W ciągu roku w kraju dochodzi do wielu większych i mniejszych wypadków, które kończą się właśnie w rowach. Na szczęście w większości takich sytuacji auto z powodzeniem można z niego wyciągnąć i przekazać do naprawy.
Jak uchronić się przed wpadnięciem do rowu?
Recepta na bezpieczną jazdę jest złożona, ale prosta do przyrządzenia. Kierowcy powinni skupić się na przestrzeganiu prędkości na danych odcinkach tras, a także powinni bacznie zwracać uwagę na znaki. Większość przypadków wjechania autem do rowu związanych jest z brawurową jazdą z nadmierną prędkością. To wtedy nietrudno o poślizg, zwłaszcza jeśli bieżniki opon są nadmiernie wytarte, a amortyzatory czekają od dawna na wymianę. Niekiedy jednak ciężko uniknąć wypadku przez lekkomyślność innych kierowców.
W przypadku zdarzenia, które nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu podróżnych, jedyne potrzebne wsparcie jest w stanie udzielić dobra pomoc drogowa. Wiele wezwań dotyczy także braku możliwości wyjechania samochodem z grząskiego gruntu pola. Pomoc drogowa szybko jednak pozwala wyjść z opresji. Na drogach głównych S1, E40, E75, DK44, DK86, DK81, 928, 931 i 780 i lokalnych w miasto - powiat TYCHY i ościennych działa między innymi świetnie wyposażona firma AUTO S.O.S. – pomoc drogowa, która pomaga kierowcom i podróżującym (usług transportu samochodów i maszyn).
Na czym polega wyciąganie aut z rowów?
Nie każde auto, które wiedzie do rowu, będzie silnie uszkodzone. Niekiedy dochodzi tylko do zmiany geometrii kół, wgniecenia zderzaka czy też pęknięcia szyby. By nie doprowadzać do pogłębienia usterek, istotne jest użycie takiej siły przy wyciąganiu, która będzie sprzyjała bezinwazyjnemu wyciągnięciu samochodu z rowu. W tym celu stosuje się wciągarki o odpowiedniej mocy, które są znacznie lepszym rozwiązaniem od przypinania auta do linek holowniczych i wyciągania go dzięki silne poruszającego się po drodze auta. Takie działanie niestety może przynieść więcej szkód niż pożytku.
Jak działają zaś nowoczesne wciągarki? Są to urządzenia, które montowane są do pojazdu pomocy drogowej. Wysokiej klasy sprzęty wyposażone są w silniki, które pozwalają na siłę uciągu powyżej kilku lub nawet kilkunastu ton. Połączenie z autem po wypadku następuje zaś dzięki specjalnemu hakowi oraz dzięki elastycznej stalowej liny (te mają nawet 30 m i średnicę 10 mm, wytrzymując nawet tarcie oraz zmianę kierunku np. przy konieczności ominięcia drzewa).
Sam proces wyciągania jest prowadzony dzięki panelom sterowania lub planetarnym skrzyniom biegów, które umożliwiają regulowanie transmisji mocy. Wyciąganie odbywa się bardzo precyzyjnie i przy wsparciu automatycznego układu hamulcowego. Nie ma zatem możliwości przeciążenia. Nowoczesne wciągarki na wyposażeniu pomocy drogowych posiadają również osprzęt pozwalający montować je przewodowo przy kierownicy ciężarówki. Proces wyciągania może być zatem sterowany z kokpitu pojazdu ratunkowego.