Jak wycenić mieszkanie?

Jak wycenić mieszkanie?

Określenie wartości mieszkania jest niezbędne, jeżeli chcemy je zamienić na większe lub sprzedać. Wycena mieszkania przydaje się także w wielu innych sytuacjach. Warto wiedzieć jak się do tego zabrać. Przeczytaj, kiedy trzeba wycenić mieszkanie. Dowiedz się, jak oblicza jego wartość rzeczoznawca. Sprawdź, ile kosztuje profesjonalna wycena.

W jakich sytuacjach należy wycenić mieszkanie?

Najczęstszymi sytuacjami, w których wycena mieszkania jest niezbędna to kupno lub sprzedaż nieruchomości. Taka wycena niezbędna jest do tego, aby ustalić realną wartość mieszkania. Należy pamiętać, że cena ofertowa może różnić się od sumy, którą ustalił rzeczoznawca.

Często różnica ta wynosi kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Musimy zatem mieć na uwadze, że stawka, jaką widzimy w ogłoszeniach, zazwyczaj jest wyższa od faktycznej wartości. Nie do każdej wyceny potrzebny będzie rzeczoznawca majątkowy – często możemy wycenić mieszkanie samodzielnie.

Pomoc rzeczoznawcy niezbędna jest w sytuacjach oficjalnych. Oficjalny charakter musi być zachowany, jeżeli chodzi o spadek, darowiznę, zachowek, amortyzację lokalu, kredyt hipoteczny czy zeznanie majątkowe. Jeżeli zależy nam na wycenie mieszkania, a nie potrzebna jest nam profesjonalna pomoc i nie chcemy wydawać pieniędzy, możemy skorzystać z innych metod wyceny – sprawdź, jakie są sposoby na wycenę mieszkania.

Przed zleceniem rzeczoznawcy wyceny, musimy sprawdzić, czy wpisany jest on do rejestru. Każdy rzeczoznawca ma legitymację, w której widnieje numer uprawnień – powinien on się znaleźć na stronie internetowej specjalisty. Rzeczoznawca ma wykształcenie wyższe, zdał egzaminy zawodowe, przeszedł proces rekrutacyjny oraz odbył praktykę zawodową – wszystko to jest udokumentowane.

Jak rzeczoznawca wycenia mieszkanie?

Rzeczoznawca sporządza operat szacunkowy – opinia rzeczoznawcy na temat wartości nieruchomości. Należy pamiętać, że taki dokument ważny jest jedynie przez dwanaście miesięcy i tworzony jest w określonym celu – nie można wykorzystać tego samego operatu szacunkowego przy okazji amortyzacji lokalu i przy kredzie hipotecznym. Po okresie dwunastu miesięcy dokument może zostać przedłużony – w takim przypadku ten sam rzeczoznawca musi zaświadczyć, że wartość lokalu nie zmieniła się.

Najpopularniejszą metodą wyceny jest analiza porównawcza. Polega ona na zestawianiu ze sobą mieszkań, które mają podobne parametry. Bierze się pod uwagę lokalizację, metraż, piętro, liczbę pokoi czy ceny transakcyjne.

Metodą, która także jest praktykowana to metoda dochodowa. Wartość nieruchomości określa się tutaj na podstawie możliwych zysków z mieszkania, np.: z wynajmu. W takim wypadku znaczenie mają dotychczasowe zyski. Duże znaczenie ma także, jakie wpływy osiągają podobne lokale.

Pisemna opinia rzeczoznawcy to ujednolicony tekst. Opisana jest w nim nieruchomość –  lokalizacja, układ pomieszczeń, rok budowy, piętro, stan mieszkania. Umieszcza się także informacje o wyborze metody obliczeniowej, a także o stanie prawnym mieszkania. Wszystko wpływa na ostateczną wycenę.

Ile kosztuje profesjonalna wycena mieszkania?

Koszt wystawionego przez rzeczoznawcę operatu szacunkowego zależy od rodzaju nieruchomości i od eksperta. Koszt wyceny mieszkania to zazwyczaj 600 do 900 zł. Zawsze warto wcześniej dokładnie ustalić cenę, żeby potem nie było żadnych wątpliwości.

Przy określeniu ceny uwzględnia się koszty, które rzeczoznawca musiał ponieść w związku ze zleceniem – koszty pozyskania danych transakcyjnych, dojazdu, wyszukania i przygotowania dokumentów źródłowych.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz