Materiał Partnera

Jak wybrać wygodny rower dla siebie?

Jak wybrać wygodny rower dla siebie?

Podczas jazdy rowerem komfort jazdy jest kluczowy. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego pojazdu. Źle dobrany rower sprawia, że mniej chętnie po niego sięgamy, a jazda wcale nie należy do najbardziej przyjemnych. Warto pamiętać też o tym, że rower to zakup na lata i warto poświęcić jego doborowi więcej czasu! Dowiedz się, w jaki sposób dobrać wygodny dla siebie rower.

Komfortowa pozycja jazdy

Pozycja jazdy rowerem zależna jest w pewnym stopniu od tego, jaki rower kupujemy - inaczej bowiem siedzi się na rowerze miejskim, szosowym, a jeszcze inną pozycję wymusza rower trekkingowy. Wynika to z budowy i ustawienia kierownicy oraz siedzenia względem ramy roweru. Zwykle jednak prawidłowa pozycja jest taką, w której jesteśmy lekko pochyleni do przodu, a ręce są delikatnie ugięte. Zbyt mały lub zbyt duży rower sprawiają, że przybieramy niewygodną pozycję. Przed zakupem koniecznie sprawdź, jak siedzi Ci się na danym rowerze, czy jest wygodny i czy jazda nie sprawia żadnego dyskomfortu. Pod uwagę warto brać wszystkie niedogodności, nawet te najmniejsze. Warto bowiem pamiętać o tym, że przy dłuższej wycieczce rowerowej nawet niewygodne rączki kierownicy mogą powodować spory dyskomfort.

Wybór wielkości ramy

Specjalista krakowskiego sklepu rowerowego Secesja podpowiada nam, w jaki sposób dobrać wielkość ramy rowerowej. Ważny jest przy tym tzw. przekrok. Czym jest przekrok? Jest to odległość liczona od ramy rowerowej do naszego krocza, przekrok liczony jest w pozycji, w której stoimy okrakiem nad rowerem, nogi są płasko oparte o podłoże. W takiej pozycji należy sprawdzić, jaka jest wysokość przekroku. Jeśli krocze opiera się na ramie rowerowej, to rower jest zdecydowanie za duży dla nas. Optymalna wysokość przekroku w rowerze trekkingowym lub crossowym powinna wynosić około 4 - 5 cm. Jeśli jednak planujemy rowerem poruszać się głównie po nieutwardzonych drogach albo chcemy kupić rower MTB, to wysokość przekroku powinna wynosić 5 - 10 cm.

W przypadku rowerów tzw. damek wysokość przekroku nie ma znaczenia. Warto za to sprawdzić, czy możemy swobodnie usiąść na siedzeniu ze stopami postawionymi na ziemi. W rowerach damskich warto zwrócić uwagę na to, czy dany model oferuje szeroki zakres regulacji wysokości siedzenia oraz ustawienia kierownicy. Im większy zakres, tym lepiej możemy dopasować rower do swoich potrzeb.

Zakup wygodnego roweru nie musi być trudnym zadaniem! Poświęć czas na dobór odpowiedniego modelu, aby móc cieszyć się komfortem użytkowania przez długi czas.

Opracowanie:
Kraków, Wielicka 8
tel. 12 656 20 91
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz