Materiał Partnera

Jak wybrać wózek do palet?

Jak wybrać wózek do palet?

Umieszczenie towaru na paletach pozwala na jego lepsze zabezpieczenie oraz zwiększa efektywność transportu. Dlatego to system stosowany powszechnie na całym świecie. Zanim jednak palety trafią do ciężarówki, muszą zostać przemieszczone z miejsca na miejsce. Do tego celu wykorzystuje się wózki paletowe. Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie? Oto, na co warto zwrócić uwagę.

Na rynku można obecnie znaleźć bardzo szeroką gamę wózków paletowych. Zróżnicowanie produktowe wynika z tego, że potrzeby poszczególnych magazynów i centrów logistycznych są odmienne. Dlatego, dobierając wózki do palet, firma powinna wziąć pod uwagę własne potrzeby i oczekiwania.

Jakie wózki do palet są dostępne na rynku

Paleciaki, które można obecnie kupić, różnią się między sobą zarówno typem konstrukcji, jak i rozmiarami czy sposobem obsługi. Można wyróżnić m.in.:

  • ręczne wózki do palet – ciągnięte przez pracownika przy pomocą specjalnego uchwytu,
  • wózki elektryczne – obsługiwane w bardziej zautomatyzowany sposób.

Oba typy konstrukcji mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Wózki ręczne są przede wszystkim tańsze od elektrycznych. Dobrze sprawdzają się również w mniejszych i węższych przestrzeniach oraz tam, gdzie zadania związane z transportem palet są wykonywane z małym natężeniem. Można je wykorzystać zatem m.in. w sklepach wielkopowierzchniowych, przy przemieszczaniu towaru na halę sprzedażową, a także w mniejszych magazynach. Wózki elektryczne zapewniają zaś wyższy komfort obsługi i nieco mniej obciążają pracownika. Pozwalają zatem w większym stopniu zautomatyzować pracę. Chętnie sięgają po nie więc większe magazyny oraz zaawansowane centra logistyczne.

Jak wybrać wózek do palet?

Poza doborem konkretnego typu konstrukcji, warto przyjrzeć się również szczegółowej specyfikacji technicznej produktu. Istotne jest choćby to, aby paleciak był wykonany z solidnych materiałów. Najlepiej sprawdza się tu stal specjalna o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Należy także zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kół i rolek do rodzaju podłoża np. z bieżnikiem poliuretanowym. Te materiały do produkcji ręcznych wózków paletowych wykorzystuje m.in. firma Zakrem sp. z o.o. Dlatego jej produkty cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku.

Warto także przyjrzeć się różnym wariantom funkcjonalnym wózków do palet – mogą być one wyposażone choćby w podwójne rolki, czy też dopasowane rozmiarem do specyficznego charakteru przewożonego towaru. W razie wątpliwości co do tego, jaką konstrukcję wybrać, warto skonsultować się np. z doradcą firmy Zakrem. Przeanalizuje on Twoje potrzeby i podpowie, które rozwiązanie zadziała w Twojej firmie najlepiej.

Opracowanie:
Grajewo, Ełcka 98
tel. 86 272 32 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz