Materiał Partnera

Jak wybrać właściwy olej do motocykla?

Jak wybrać właściwy olej do motocykla?

Olej silnikowy w motocyklach odgrywa bardzo ważną rolę. Priorytetem jest smarowanie. Ma jednak też kilka innych zadań do wykonania. Ma dokładnie uszczelniać, chłodzić, czyścić i zapobiegać korozji. Powinien smarować nie tylko silnik, ale również skrzynię biegów oraz przekładnię wstępną. Jest też odpowiedzialny za prawidłową pracę sprzęgła. Dlatego zwróć uwagę na to, co wybierasz.

Podstawowe parametry

Podstawowe wytyczne możesz łatwo znaleźć w instrukcji obsługi. Niezwykle ważne są trzy następujące parametry: lepkość, norma maszynowa i minimalna klasa jakości. Enduro Tech Patryk Knapik zwraca uwagę na to, aby wybrać odpowiedni olej do danego modelu silnika. Dzięki temu będzie się sprawował bez zarzutu.

Olej musi gwarantować właściwą lepkość w skrajnie wysokich temperaturach. Z drugiej strony nie może gęstnieć, gdy temperatura spada poniżej 0. Pamiętaj, że olej wpływa na idealną pracę i długą żywotność silnika. Jednak szukając odpowiedniego produktu, nie powinieneś ograniczać się tylko do sprawdzania lepkości. Musi pasować do konkretnego typu silnika.  Na rynku dostępne są już oleje wzbogacone estrami fosforowymi, związkami cynku i siarki. Zwróćmy szczególną uwagę na to, co dokładnie znajduje się w danym oleju.

Oleje mineralne i syntetyczne

Oleje mineralne stosują bazy olejowe otrzymywane z przeróbki ropy naftowej. Niestety nie mają odpowiednich warunków do idealnej pracy w nowoczesnym silniku motocyklowym. Lepszym rozwiązaniem będzie olej syntetyczny. Produkowane są w wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych. Wyróżniają się doskonałą zdolnością do tworzenia wytrzymałego filmu olejowego. Ponadto mają dobre właściwości przeciwutleniające w bardzo wysokich temperaturach. Ich kolejną zaletą jest mała skłonność do powstawania osadów. Gwarantują też niski współczynnik tarcia. Dzięki temu wzrasta moc użyteczna. Obniża również zużycie paliwa i współdziałających części silnika.

Oleje wielosezonowe

Bardzo popularne od dłuższego czasu są oleje sezonowe. Sprawdzają się w bardzo szerokim zakresie temperatur. Działają idealnie zarówno wtedy, gdy jest gorąco, jak i wtedy, gdy jest zimno. W ofercie dostępne są również oleje jednosezonowe.  Wybierając olej, musisz mieć na uwadze, że silniki pojazdów jednośladowych działają w trudnych warunkach. Występują tutaj duże i gwałtowne różnice temperatur. Ponadto silniki do motocykli i skuterów wyróżniają się mniejszą pojemnością niż samochodowe. Są też od nich mniejsze. Oleje klasy SG i SH są wzbogacone o odpowiednią ilość dodatków, chroniących silnik przed nadmiernym zużyciem.

Jaki olej do wtrysków?

Dobrym rozwiązaniem będzie użycie oleju Ipone Samourai Racing 2T pod numerem producenta: 800395. 5-litrowe opakowanie wystarczy na dłuższy czas, pozwala również zaoszczędzić.

Ipone Samourai Racing 2T, 100% syntetyczny olej do paliwa specjalnie dedykowany do 2-suwowych motocykli terenowych. Idealny do użytku w zawodach jak i do codziennej jazdy. Doskonałe właściwości smarne pozwalają zmniejszyć zużycie oleju, a zawarty dozownik pomaga precyzyjnie dobrać potrzebną ilość. Producent Ipone deklaruje że olej jest w pełni zgodny z nowymi modelami Husqvarny i KTM TPI.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz