Materiał Partnera

Jak wybrać smoczek dla niemowlęcia?

Jak wybrać smoczek dla niemowlęcia?

Kiedy rodzice szykują się na przyjście dziecka na świat, dokładają starań, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby malucha. Na początku zazwyczaj najważniejsze jest jedzenie, spanie, przytulanie. W wyciszaniu niemowlaka często nieodzowny okazuje się smoczek uspokajający. Jego wybór, podobnie jak zakup innych akcesoriów, nie powinien być przypadkowy. Poznaj nasze wskazówki.

Wybór smoczka nie powinien być podyktowany tylko względami wizualnymi. Choć wygląd uspokajacza, podobnie jak innych produktów dla dzieci, jest ważny, najistotniejsze powinno być bezpieczeństwo. Sugeruj się materiałami, z jakich jest wyprodukowany, rodzajem uchwytu, a także rozmiarem. Zadbaj o to, aby dziecko nie nadużywało smoczka, który może powodować niekiedy wady zgryzu czy opóźnienia mowy.

Co warto wiedzieć o smoczkach?

Na początku trudno zdecydować, który smoczek najlepiej sprawdzi się u dziecka. Niektóre maluchy w ogóle z niego nie korzystają, a innym nauka ssania przychodzi z trudem. Z myślą o odmiennych gustach tak dzieci, jak również rodziców producenci proponują smoczki w różnych kształtach. Trudno przewidzieć, który z nich spodoba się Twojemu niemowlakowi. Dlatego na początek lepiej jest wybrać dwa, a nawet trzy różne produkty z oferty Elhand Baby. To zalecenie jest ważne również z innego względu — smoczki zużywają się, a rosnące dziecko powinno mieć uspokajacz dostosowany do jego wieku. Zbyt mały, podobnie jak zbyt duży może w najlepszym przypadku być niewygodny. Istnieje też duże ryzyko zakrztuszenia się smoczkiem.

Jaki smoczek wybrać?

Aby smoczek spełniał dobrze swoją rolę, a przede wszystkim był wygodny i bezpieczny dla dziecka, trzeba wybrać:

  • rozmiar smoczka dopasowany do wieku małego użytkownika — najczęściej smoczki zmienia się na początku, kiedy maluch intensywnie rośnie. W pierwszych dniach lepiej powstrzymać się od stosowania smoczka, aby umożliwić dziecku naukę ssania piersi lub butelki. Kolejne modele podzielone są według kategorii wiekowych i zależą od producenta:
  • Lovi: 0-2m, 0-3m, 3-6m, 6-18m,
  • Nuk: 0-6m, 6-18m, 18-36m,
  • Avent: 0-2m, 0-3m, 0-6m, 6-18m, 18+,
  • MAM: 0-2m, 2-6m, 6+, 16+,
  • Bibi: 0-2m, 0-6m, 6-16m, 16+,
  • Canpol: 0-6m, 6-18m, 18+,
  • Dr Brown’s: 0-6m, 6-12m, 12+,
  • materiał, z którego smoczek jest wyprodukowany —najczęściej wybierane obecnie są silikon i lateks. Najważniejsze, aby były one na tyle twarde, żeby dziecko nie mogło ich przegryźć. Nie powinny też ulegać odkształceniom. Sporadycznie można jeszcze spotkać smoczki z kauczuku,
  •  model smoczka — oprócz klasycznych smoczków na rynku dostępne są też modele dynamiczne (pracujące pod wpływem mechanizmu ssania) i anatomiczne, które mają zapobiegać wadom zgryzu.

Stosowane rozsądnie smoczki dr Brown pomagają dzieciom wyciszyć się i zasnąć. Przynoszą też ulgę rodzicom, którzy mogą być spokojni, że zaspokajają wszystkie potrzeby malucha.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz