Materiał Partnera

Jak wybrać rolety zewnętrzne do domu lub mieszkania?

Jak wybrać rolety zewnętrzne do domu lub mieszkania?

Rolety zewnętrzne cieszą się dużą popularnością. Są trwałe, estetyczne i efektownie komponują się z fasadą budynku. Jednocześnie chronią przed włamaniem, hałasem i ograniczają straty ciepła, które zwykle wydostaje się przez okna. Duża dostępność rolet oraz ogromny wybór modeli utrudniają wybór właściwego produktu do domu. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Trzy typy rolet zewnętrznych – kiedy najlepiej je wybierać?

Rolety zewnętrzne to różne konstrukcje, które wymagają zintegrowania ze ścianą budynku, a często też przystosowania do nich wnęki okiennej. Powinny one pasować stylem i kolorystyką do elewacji. Dzięki temu będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i dekoracyjne. Najkorzystniejszym momentem, w którym warto zadecydować o wprowadzeniu takiego elementu, jest etap projektowania budynku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku specjalnych typów rolet do zabudowy. Tego typu konstrukcje są doskonale dopasowane do murów. Pozwala to wyeliminować mostki termiczne oraz zyskać jeszcze większe oszczędności w nakładach na ogrzewanie. Jeśli dom został już wybudowany, a właściciel decyduje się na założenie rolet zewnętrznych, może wybrać inny model, który nie wymaga naruszania konstrukcji ścian. W praktyce firmy takie jak Red Diablo. Szkodziak Adam oferują trzy typy rolet zewnętrznych:

  • w systemie nadstawnym, montowane wyłącznie podczas budowy domu lub wymiany stolarki okiennej, w którym skrzynka nakładana jest na ramę okna,
  • w systemie nadprożowym, montowane na etapie budowy domu, ze skrzynką rolety osadzoną na stałe w strukturze muru,
  • w systemie natynkowym, montowane w gotowych domach, wyposażone w skrzynkę mocowaną na musze lub we wnęce okiennej, bez ingerencji w strukturę budynku.

Wśród stosowanych powszechnie klasyfikacji popularny jest też podział rolet zewnętrznych na natynkowe, podtynkowe i nadprożowe, czyli RKS. Tylko pierwsze z nich nie wymagają przebudowy otworów okiennych.

Jak wybrać roletę zewnętrzną?

Kiedy właściciel domu decyduje się na założenie rolet zewnętrznych, poza wyborem ich typu musi też rozważyć kilka innych opcji. Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, aby efekt był najkorzystniejszy z możliwych.

  • Kolorystyka pancerza i obudowy, zazwyczaj dostępna w gamie barwnej z palety RAL, powinna być dostosowana do elewacji budynku. Niektórzy producenci oferują też modele o strukturze drewna.
  • Dostępne są dwa sposoby otwierania – ręczny i automatyczny. Pierwszy wymaga więcej wysiłku, ale jest niezależny od dostaw prądu i wolny od awarii.
  • Sterowanie roletami za pomocą pilota oznacza znaczne ułatwienie obsługi, ale też oszczędność i ograniczenie strat ciepła.
  • Sterowanie elektryczne umożliwia podłączenie do instalacji przeciwpożarowej lub antywłamaniowej. Takie połączenie spowoduje automatyczne otwarcie lub zamknięcie rolet po uruchomieniu czujnika.

Warto pamiętać, że podstawowym warunkiem, jaki powinny spełnić rolety zewnętrzne, jest ich funkcjonalność. Z założenia mają chronić przed włamaniem, zaciemniać wnętrze, izolować je od hałasu i słońca, a także ograniczać straty cieplne. Aby takie efekty osiągnąć, konieczne jest wybieranie dobrych, sprawdzonych produktów oraz ich dostosowanie do charakteru budynku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz