Materiał Partnera

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Każdy rodzic dla swojego dziecka chce jak najlepiej. Nie dziwi więc, że co roku wiele osób staje przed tym samym dylematem – do jakiego przedszkola posłać latorośl? Jak znaleźć to idealne? Czy lepsze są placówki publiczne czy prywatne? Gdzie nasze dziecko otrzyma najlepszą opiekę i edukację? Ile to wszystko kosztuje? Poznaj odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Publiczne czy prywatne?

To naturalnie jedno z najczęściej pojawiających się pytań przy dylematach dotyczących wyboru przedszkola. Obecnie powstaje bardzo dużo placówek niepublicznych, oferujących różnego rodzaju udogodnienia i ciekawe metody nauczania. W głowach wielu rodziców panuje jednak mit, jakoby były to miejsca przeznaczone tylko dla zamożnych, a oferowane zajęcia miały zamaskować fakt, że ma to być jedynie dochodowy biznes dla właścicieli.
W rzeczywistości zarówno przedszkola publiczne, jak i prywatne mają obowiązek realizować ministerialny program edukacji. Oba rodzaje placówek podlegają również kontroli Ministerstwa Edukacji Narodowej czy Sanepidu, a pracować mogą w nich jedynie wykwalifikowani nauczyciele.

Przedszkola niepubliczne zwykle kuszą bogatą ofertą zajęć dodatkowych, a także kolorowymi salami o wysokim standardzie i licznymi nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi oraz zabawkami. Ich największą wadą dla większości rodziców jest (niekiedy wysokie) comiesięczne czesne – jednak pamiętać należy, że nauka w przedszkolu publicznym jest darmowa jedynie pozornie. W przedszkolu prywatnym wszystkie „dodatki” z reguły są już wliczone w czesne. Często w takich placówkach kładzie się szczególny nacisk na zdrowe i różnorodne posiłki.

Jak kształtuje się standard opieki w przedszkolu niepublicznym? To, tak jak w przypadku przedszkoli samorządowych, zależy od placówki. Zawsze należy więc przed zapisaniem dziecka przeprowadzić stosowne obserwacje, porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami. Przedszkolem niepublicznym, które zapewnia maluchom doskonałą opiekę i ciekawy program nauczania w przystępnej cenie jest Przedszkole Bajkowe Wzgórze mieszczące się na gdańskiej Morenie.

Niewątpliwą zaletą przedszkoli publicznych są niższe opłaty, jednak należy pamiętać, że wiążą się z nimi również niedogodności. Najprawdopodobniej będziemy musieli uiszczać regularną należność na komitet rodzicielski. Płatne zazwyczaj są też wszelkie dodatkowe zajęcia (gimnastyka, języki obce). Przedszkola publiczne mają również obowiązek realizowania jedynie 5 godzin podstawy programowej dziennie. Pracujący rodzice za dłuższą opiekę również będą musieli uiścić dodatkową opłatę. Sprawia to, że koszt nauki dziecka w takiej placówce niejednokrotnie może być podobny do tego w przedszkolu niepublicznym. Dużym problemem przedszkoli publicznych jest też ogromny popyt, walka o miejsca i długi czas oczekiwania na przyjęcie.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze przedszkola?

Standard opieki i edukacji oraz kompetencje nauczycieli to prawdopodobnie najważniejsze czynniki, na jakie zwracamy uwagę przy wyborze przedszkola. Dla wielu osób sposób finansowania jest cechą drugorzędną – najważniejsze bowiem jest dobro malucha. To jednak nie wszystko, co powinno decydować o wyborze danej placówki. Ważna jest również liczebność, struktura i liczba grup, infrastruktura, bezpieczeństwo, wyżywienie (szczególnie dla rodziców małych alergików i dzieci na specjalnej diecie). Niezwykle istotna jest również lokalizacja – najlepiej wybrać przedszkole jak najbliżej domu. Korzystne, jednak niepozbawione wad, jest również usytuowanie placówki nieopodal miejsca pracy jednego z rodziców.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz