Materiał Partnera

Jak wybrać pompę głębinową?

Jak wybrać pompę głębinową?

W jaki sposób zadbać o dostęp do wody na działkach pozbawionych możliwości podłączenia do wodociągu? Najpowszechniejszym rozwiązaniem tego problemu jest wybudowanie studni, która w większości przypadków wymaga zamontowania pompy głębinowej. Urządzenie te zapewnia prawidłowe dostarczanie wody do domu, oczywiście pod jednym warunkiem – gdy zakupimy pompę dostosowaną do warunków panujących w studni oraz do naszego indywidualnego zapotrzebowania na wodę.

Kiedy instalujemy pompę głębinową?

Gdy poziom lustra wody w studni znajduje się poniżej 8 metrów istnieje konieczność zainstalowania pompy głębinowej. Montujemy ją bezpośrednio w studni, a dokładniej w warstwie wodonośnej. Instalacja maszyny nie należy do najłatwiejszych, jednak jej lokalizacja eliminująca hałas wytwarzany przez pracę urządzenia, zdecydowanie rekompensuje nam nasz trud. Pompę głębinową dobieramy do rodzaju studni oraz parametrów instalacji wodociągowej. Natomiast jeśli poziom wody jest wyższy niż 8 metrów, potrzebujemy wyłącznie pompy hydroforowej, którą możemy umieścić wewnątrz budynku.

Co warunkuje dobór pompy głębinowej?

Wbrew pozorom, dobór pompy głębinowej nie jest tak łatwy. Aby uzyskać efektywną i energooszczędną pracę urządzenia, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników i fachowych obliczeń, czyli na przykład:

  • wysokość budynku,
  • ilość osób korzystających z wody,
  • przeznaczenie (woda na potrzeby domu, czy też domu i ogrodu),
  • rodzaj studni,
  • średnica i głębokość odwiertu,
  • głębokość do lustra wody.

Co dodatkowo warto uwzględnić przy doborze?

Po pierwsze, wiedząc iż pompę głębinową kupujemy raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, bierzmy pod uwagę jej jakość. W tym przypadku lepiej wydać nieco więcej pieniędzy na niezawodny sprzęt, pochodzący od znanych i sprawdzonych producentów. Warto również zorientować się, czy istnieją firmy zajmujące się naprawą wielu rodzajów pomp głębinowych, jak na przykład Elektromechanika Naprawa pomp wodnych Przewijanie silników Sylwestera Stawickiego  działająca na terenie Łodzi.

Wydajność pompy głębinowej

Wydajność maksymalna pomp głębinowych jest dość zróżnicowana (na przykłąd 65 litrów na minutę, 100 litrów na minutę). Nie powinniśmy jednak zawsze wybierać pompy o najlepszych osiągnięciach, gdyż wydajność pompy nie może być większa niż wydajność studni. Aby to ustalić, należy określić możliwości eksploatacyjne na etapie projektowania. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ przekroczenie dopuszczalnej wydajności studni może doprowadzić do uszkodzenia filtra. W domach jednorodzinnych zazwyczaj stosuje się pompy głębinowe o wydajności kilkudziesięciu litrów na minutę (parametr ten określany jest przez producentów symbolem Q).

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz