Artykuł sponsorowany

Jak wybrać paszę dla kur?

Jak wybrać paszę dla kur?

Dostarczenie odpowiedniej jakości paszy kurom jest kluczowe, ponieważ dzięki temu znoszą one jaja odpowiedniej jakości. Istotny jest kolor żółtka, trwałość skorupki, wielkość oraz ilość jaj w ciągu roku i oczywiście zdrowie kur. Różnicą między jajkami z przydomowego chowu i intensywnej produkcji jest wspaniały smak wiejskich jajek. Obecnie mamy na rynku ogromny wybór pasz, które pozwalają na dostarczenie ptactwu stuprocentowego dziennego zapotrzebowania na wszystkie witaminy i minerały. 

Czego potrzebują kury?

Kiedy jest ciepło, kury świetnie czują się na świeżym powietrzu, znajdując dla siebie białko: dżdżownice, jaja mrówek, muchy, itp. Często też skubią zioła, trawę i pędy wraz z drobnymi kamyczkami, które regulują motorykę układu pokarmowego. Dodatkowo zjadają również kuchenne odpadki, np. surowe warzywa, gotowane ziemniaki, itd.

Wiek kury, temperatura w jej kurniku oraz na zewnątrz to czynniki decydujące o zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe niosek.  Bardzo trudno jest ustalić, ile dziennie kura pobiera pokarmu roślinnego i zwierzęcego we własnym zakresie. W intensywnym chowie jest to znacznie prostsze do ustalenia, ponieważ ptaki nie korzystają z żadnych innych źródeł paszy.

Kury hodowane przydomowo powinny każdego dnia otrzymywać:

  • 16–18% białka,

  • 11–12 MJ energii metabolicznej,

  • 0,85–0,75% lizyny,

  • 0,33–0,35% metioniny,

  • 3,5% wapnia,

  • 0,5–0,7% fosforu,

  • 0,15% sodu,

  • 0,17% chloru.

Jaka powinna być pełnowartościowa pasza dla kur hodowanych przydomowo?

Bardzo ważną informacją dla naszych kur jest skład mieszanki, którą będą się żywiły. Zazwyczaj pasza zawiera pszenicę, słonecznik, kukurydzę, mały dodatek tłuszczu roślinnego, pastewną kredę, sól, wywary. Niektóre mieszanki mogą posiadać w swoim składzie bonusy, które poprawiają odporność – np. czosnek, oregano, wyciąg z yukki, jeżówka.

Możemy zainwestować w karmę pełnoporcjową w formie granulatu i kruszonki. Badania wykazały, że granulat lepiej się przyswaja, więc składniki odżywcze łatwiej się wchłaniają do organizmu. Natomiast kruszonka rozwarstwia się, przez co część szczególnie drobnych elementów znajduje się na dnie worka. Ponadto pyli się i ma negatywny wpływ na drogi oddechowe kur. Kruszonkę najlepiej zmieszać z innym komponentem, aby tym sposobem zwiększyć przyczepność drobin oraz chłonność składników, przykładem mogą być gotowane ziemniaki albo otręby pszennymi.

Wybór paszy dla kur procentuje na przyszłość – smak jajek jest niepowtarzalny, a ptaki są zdrowsze. Dlatego warto korzystać ze źródła, które posiada doświadczenie w zapewnianiu pokarmu nioskom – Agromin Zakład Handlowo Usługowy, z siedzibą w Nowych Proboszczewicach.

Opracowanie:
Nowe Proboszczewice, Bielska 2B
tel. 24 366 10 50
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz