Materiał Partnera

Jak wybrać organizatora letniego wypoczynku dla dzieci?

Jak wybrać organizatora letniego wypoczynku dla dzieci?

Wielu rodziców, którzy po raz pierwszy chcą wysłać swoje dziecko na wakacyjny obóz lub zieloną szkołę, zastanawia się, jakie kryteria wziąć pod uwagę, dokonując wyboru organizatora turnusu. Na polskim rynku funkcjonuje bowiem wiele specjalistycznych firm, realizujących różne programy zarówno dla najmłodszych, jak i nastolatków. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiedniego touroperatora.

Uprawnienia do organizacji dziecięcego wypoczynku

Nie każda firma ma prawo oferować organizację kolonii lub zielonych szkół. Mogą się tym zajmować jedyne podmioty spełniające szereg restrykcyjnych wymogów formalnych, posiadające stosowne zezwolenia z kuratorium oświaty. Szczegółowe wytyczne, dotyczące wymagań względem touroperatorów, zawiera Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 21 stycznia 1997 r., a wykaz organizatorów dziecięcego wypoczynku jest na bieżąco aktualizowany na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki – warto sprawdzić, czy dany touroperator przygotował zaplecze według obowiązujących norm i zadbał o dobór bezpiecznego obiektu noclegowego oraz wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej.

Doświadczona kadra instruktorów

Organizatorzy dziecięcego wypoczynku powinni dysponować zgranym, stałym zespołem wykwalifikowanych, komunikatywnych i doświadczonych instruktorów, pedagogów, animatorów oraz pielęgniarek. Są to zwykle pasjonaci, posiadający wiele umiejętności, którymi chętnie dzielą się ze swoimi wychowankami, a swoją aktywną postawą, stylem życia oraz otwartością na drugiego człowieka inspirują oni najmłodsze pokolenia – mówi Arkadiusz Pol z firmy Polarek.pl Klub Aktywnej Zabawy, organizatora kolonii, obozów i zielonych szkół dla dzieci i młodzieży.

Zróżnicowany program wypoczynku

Przy wyborze organizatora wczasów warto dokładnie przeanalizować programy, które proponują touroperatorzy. Dzieci szybko się nudzą i nawet podczas tematycznego wyjazdu powinny mieć możliwość wszechstronnego rozwoju – obok zajęć ruchowych muszą się zatem znaleźć inne formy spędzania czasu, jak na przykład warsztaty kreatywne, dyskoteki, spotkania z ciekawymi ludźmi, zwiedzanie czy zajęcia plastyczne. Im bardziej program jest zróżnicowany i dopasowany do potrzeb uczestnika, tym większe szanse na to, że młody człowiek chętnie weźmie udział w kolejnych, wakacyjnych wyjazdach.

Zaplecze noclegowe i gastronomiczne

Jednym z najważniejszych aspektów, na które każdy rodzic powinien zwrócić uwagę przed wysłaniem dziecka na letni obóz, jest zaplecze noclegowo-gastronomiczne, proponowane przez organizatora wypoczynku. Taki obiekt musi spełniać normy sanitarne i przeciwpożarowe: powinien być wygrodzony, mieć izolatkę, pokoje o odpowiednim metrażu oraz aktualną opinię Państwowej Straży Pożarnej. Odrębne przepisy sanitarne dotyczą też punktów żywienia zbiorowego: stołówek oraz restauracji, które są na bieżąco poddawane kontroli sanepidu. Touroperator, aby móc pojawić się w bazie MEN, przygotowuje najpierw komplet dokumentów, świadczących o dobrym stanie technicznym i bezpiecznych warunkach, panujących w danym obiekcie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz