Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednie panele słoneczne?

Jak wybrać odpowiednie panele słoneczne?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy w dużej mierze od jej mocy oraz rodzaju i liczby modułów fotowoltaicznych. Właściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorcy oraz właściciele gospodarstw rolnych, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę, mają duży wybór paneli fotowoltaicznych różnych producentów, które różnią się budową, wydajnością i ceną.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Obecnie najczęściej wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, których warstwa półprzewodnikowa wykonana jest z krzemu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych z ogniwami krzemowymi, które różnią się technologią produkcji: monokrystaliczne i polikrystaliczne. W panelach monokrystalicznych warstwa krzemu powstała z jednego kryształu, dzięki czemu ich powierzchnia jest jednolita. Panele fotowoltaiczne tego typu można rozpoznać po czarnym kolorze. Panele polikrystaliczne pokryte są warstwą krzemu, który powstał z połączenia kilku kryształów i mają nieco gorsze parametry. Powierzchnia takich paneli ma niejednorodną strukturę. Wyróżniają się charakterystycznym niebieskim kolorem.

Jakość krzemu użytego do produkcji paneli ma znaczenie w kontekście ich wydajności i sprawności. Jednolita powierzchnia paneli monokrystalicznych bardzo dobrze pochłania bezpośrednie promieniowanie słoneczne, natomiast niejednorodna powierzchnia paneli polikrystalicznych ma przewagę w pobieraniu energii z promieni rozproszonych i odbitych. Panele monokrystaliczne polecane są właścicielom niewielkich działek lub dachów, na których nie można przeznaczyć dużo miejsca na konstrukcję wsporczą z panelami. Cechuje je wysoka sprawność, co oznacza, że nawet niewielka liczba modułów będzie miała wysoką wydajność. Tańsze i powszechnie stosowane są panele polikrystaliczne, które oferują dobry stosunek ceny do jakości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne powinny pochodzić od renomowanego producenta, który udziela na nie odpowiednio długiej gwarancji – obecnie standardem jest okres aż 25 lat. Należy sprawdzić, czy panele mają certyfikaty, gwarantujące pozytywne przejście testów trwałości wszystkich komponentów oraz ich wytrzymałości mechanicznej. Od tego zależy nie tylko wydajność instalacji, ale też bezpieczeństwo jej użytkowników – mówi elektryk z Olecka, który zajmuje się montażem paneli fotowoltaicznych.

Warto pamiętać, że oprócz wyboru odpowiednich paneli fotowoltaicznych, bardzo ważny jest prawidłowy montaż całej instalacji, w tym inwertera oraz licznika energii elektrycznej. Zadanie to należy zlecić firmie, która ma doświadczenie w montażu instalacji fotowoltaicznych – niezbędne jest odpowiednie obchodzenie się z panelami, które stosunkowo łatwo uszkodzić, ale też przepisowe poprowadzenie wszystkich przewodów i połączenie ich ze skrzynkami elektrycznymi. Nawet najlepiej dobrane panele fotowoltaiczne nie będą spełniać swojej funkcji, jeśli w ich montażu popełni się błędy, np. nie zapewni się panelom wentylacji lub nie zabezpieczy się przewodów elektrycznych przed deszczem i promieniowaniem słonecznym.

Oceń artykuł (3)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz