Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednie buty ochronne?

Jak wybrać odpowiednie buty ochronne?
Bezpieczeństwo pracowników przekłada się na sukces finansowy firmy, bo mniej absencji z powodu wypadków przy pracy, to bardziej produktywna załoga. Trudno wyobrazić sobie bezpieczne miejsce pracy bez odpowiedniego stroju ochronnego, którego nieodzowną częścią jest odpowiednie, bezpieczne, obuwie ochronne. Jak wybrać idealne buty ochronne?

Jakie są rodzaje butów ochronnych?

Zadaniem butów ochronnych jest zabezpieczenie stóp (lub całych nóg, w zależności od wysokości cholewki) przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Biorąc pod uwagę jak duża część nogi pozostaje zabezpieczona i ogólną konstrukcję buta, buty ochronne można podzielić na: półbuty (z odsłoniętą kostką), buty (chronią kostkę), buty (do połowy łydki), buty do kolan oraz buty z przedłużoną cholewką. Są to ważne parametry, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa nie najważniejsze, ponieważ tym, co odróżnia obuwie ochronne od obuwia pracowniczego są normy określające wymagania, jakie musi spełniać obuwie, by skutecznie chronić przed określonymi zagrożeniami w miejscu pracy. Jedną z najistotniejszych kategorii  jest PN-EN ISO 20345:2011 (dla obuwia bezpiecznego od SB po S5):

  • SB – oznacza obuwie z podnoskiem, odporne na działanie olejów, benzyny i rozpuszczalników organicznych,
  • S1 – poza cechami jak SB posiada również zabudowaną piętę, właściwości elektrostatyczne i absorbuje energię w części piętowej,
  • S2 – w tej kategorii obuwie, poza cechami butów z oznaczeń SB i S1, zostało dodatkowo wzbogacone o przepuszczalność i absorpcję wody,
  • S3 – oznacza obuwie z podnoskiem, odporne na przebicie, działanie olejów, benzyny i rozpuszczalników organicznych, z zabudowaną piętą, o właściwościach elektrostatycznych, absorbujące energię w części piętowej oraz przepuszczające wodę,
  • S4 – posiada cechy jak S3 za wyjątkiem odporności na przebicie i przepuszczalności wody, ponieważ jest to obuwie wodoszczelne,
  • S5 – najpełniej chroni nogi łącząc cechy obuwia oznaczonego stopniem zabezpieczenia S3 (bez przepuszczalności wody) z wodoszczelnością.

Pozostałymi normami określającymi wymagania dla obuwia w miejscu pracy są: PN-EN ISO 20346 (dla obuwia ochronnego od PB po P5) i PN-EN ISO 20347 (dla obuwia zawodowego od OB. Po O5).

Jakie obuwie ochronne wybrać?

Wybierając odpowiednie obuwie ochronne należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich przeznaczenie. Warto pamiętać, że but ochronny zabezpiecza stopę jednocześnie przed co najmniej kilkoma zagrożeniami. Określając, jakie zagrożenia dotyczą miejsca pracy można wybrać obuwie idealne dla pracowników - mówi specjalista ze sklepu BHP ROTEX w Krakowie.

Obuwie może chronić przed czynnikami atmosferycznymi, termicznymi, mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, przed porażeniem prądem elektrycznym, wyładowaniami elektrostatycznymi, czyli efektem ESD (elektrycznym naładowaniem osoby noszącej buty, które może zaszkodzić zdrowiu tej osoby lub uszkodzić sprzęt elektroniczny, nad którym pracuje).

Po jakim czasie należy wymienić buty ochronne?

Obowiązek dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej, a więc również obuwia ochronnego w sytuacjach, gdy jego własna odzież może ulec uszkodzeniu lub wymagają tego przepisy reguluje art. 237(6) kodeksu pracy. Nie ma przepisu prawnego, który wprost stwierdzałby, jak długo obuwie ochronne może być używane w przeliczeniu na tygodnie, miesiące czy lata. Są to już ustalenia wewnątrzzakładowe. Jedyną nadrzędną zasadą powinno być, że obuwie ochronne należy wymienić na nowe, gdy w wyniku uszkodzeń przestało spełniać swoją funkcję ochronną i niemożliwa jest jego naprawa (przywrócenie odpowiednich, wymaganych przepisami parametrów).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz