Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednią stację transformatorową?

Jak wybrać odpowiednią stację transformatorową?

Stacje transformatorowe są niezbędnym elementem pozwalającym uzyskać zasilanie z sieci średniego napięcia odbiorcom końcowym. Tego typu instalacje są montowane z reguły w sieci 15 lub 20 kV, biorąc pod uwagę specyfikę krajowej sieci elektroenergetycznej. Z tego artykułu dowiesz się po czym poznać dobrą stację transformatorową pod konkretną instalację.

Stacje transformatorowe - rodzaje

Z uwagi na specyfikę lokalnej sieci elektroenergetycznej SN, stacje transformatorowe montuje się z reguły w sieci 15 lub 20 kV z kompensacją albo izolowanym punktem neutralnym. Ten aspekt powoduje, iż instalacje mają większą tendencje do awarii w konkretnych wielkościach prądów typu zwarciowego. Charakter sieci elektroenergetycznej determinuje więc sposób jej budowy oraz wyposażenia. Z tego powodu producenci proponują różne rozwiązania konstrukcyjne sieci transformatorowych SN. Ich klasyfikacja prezentuje się następująco:

  • Prefabrykowane - małe, posiadające złącza kablowe SN.
  • Napowietrzne - inaczej nazywane słupowymi, instalowane na słupach betonowych. Charakterystyczne dla sieci wiejskich lub też na budowach tymczasowych.
  • Wnętrzowe - znajdują się wewnątrz budynków mieszkalnych, przemysłowych i usługowych.
  • Przewoźne - umieszczone na podwoziu lub płozach. Służą do zasilania w przypadku awarii głównej stacji.

Prefabrykowane stacje transformatorowe stanowią najczęściej występujący model w aglomeracjach miejskich. Istnieje kilka rodzajów stacji, które są zależne od sposobu jej posadowienia:

  • naziemne,
  • częściowo zagłębione,
  • podziemne.

Jak wybrać stację transformatorową?

Wybór odpowiedniej stacji transformatorowych oraz towarzyszących mu elementów powinien być oparty o znajomość aktualnych warunków w sieci elektroenergetycznej, jak również przy uwzględnieniu zmian, które mogą pojawić się w przyszłości w tym zakresie. Jak podaje wykonawca stacji transformatorowych P.U.H. ELMAX, przed podjęciem decyzji koniecznym jest poprawne określenie mocy czynnej i biernej przewidywanej dla określonych odbiorców, jak również przewidywanych minimalnych i maksymalnych obciążeń. Koniecznym jest również wyznaczenie innych parametrów, jak chociażby rzeczywiste narażenie w sieci na zwarcia, wynikające z awarii w głównych obwodach. W trakcie wyboru odpowiedniej stacji transformatorowej koniecznym może okazać się również uwzględnienie warunków otoczenia pracy, które mogą mieć znaczenie dla działania urządzenia. Takim parametrem jest choćby miejsce montażu stacji oraz intensywność temperatury otoczenia. Wzięcie pod uwagę tych aspektów pozwoli na wstępne ustalenie rodzaju stacji transformatorowej, która powinna być zastosowana w określonym przypadku.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz